Ekonomi

Ackman 2024’te Pershing Square’in halka arzını hedefliyor

Wall Street Journal’ın haberine göre, ünlü hedge fon milyarderi Bill Ackman, yatırım şirketi Pershing Square Capital Management’ı önümüzdeki yıl yapılması beklenen bir halka arzla halka açmaya hazırlanıyor.

Halka arza hazırlık olarak Ackman şu anda Pershing Square’deki bir hissenin yatırımcılara satıldığı bir finansman turuna katılıyor. Bu hamlenin firmanın değerini yaklaşık 10,5 milyar dolara sabitlemesi beklenirken, anlaşmanın yakında sonuçlanması öngörülüyor.

Halka açılma kararı, ABD halka arz piyasasının, güçlü bir borsa ve ekonomik dirençle desteklenen bir toparlanma yaşadığı bir dönemde geldi. Bu yılın başlarında, sosyal medya platformu Reddit ve Çinli elektrikli araç üreticisi Zeekr, kendi borsa çıkışları sırasında güçlü yatırımcı ilgisi gördü.

Halihazırda 18 milyar dolarlık varlığı yöneten ve Avrupa’da halka açık bir fon işleten Pershing Square, geçen yıl %26,7’lik bir getiri kaydetti. Bu performans sadece daha geniş piyasa kazançlarını geride bırakmakla kalmadı, aynı zamanda 2022’deki bir kayıptan önemli bir toparlanmaya işaret etti.

Dahası, Ackman kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut hedge fonunun stratejisini kopyalamak üzere tasarlanmış yeni bir yatırım portföyü tanıttı. Bu yeni portföy, daha düşük ücretler ve sermayeye daha hızlı erişim sunarak yatırımcıları çekmeyi ve hedge fonların genellikle yüksek ücretler ve düzenleyici zorluklar nedeniyle eleştirilerle karşılaştığı Wall Street’teki cazibesini artırmayı amaçlıyor.

Pershing Square, Wall Street Journal’ın haberiyle ilgili bir yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu