Haber

Aliyev: Ermenistan toprak iddialarından vazgeçerse barış anlaşması imzalanabilir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik toprak iddialarından vazgeçmesi halinde yıl sonuna kadar barış antlaşmasının imzalanabileceğini belirtti.

Aliyev, Karabağ’ın simge kenti Şuşa’da düzenlenen “4. Sanayi Devrimi Döneminde Yeni Medya” başlıklı Küresel Medya Forumu’nun açılışında bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirdi.

Aliyev, ülkesinin Rusya’ya olan ilgisine değinerek, “Her iki ülkenin yürüttüğü işlerin hacmine bakıldığında, her iki tarafın da belirli sonuçlara yönelik iş birliğini ve iş birliğini güçlendirmeye odaklandığı görülüyor. Bu ilişkilerin derinliğini çok iyi biliyoruz. Karşılıklı ilişkilerimizin alanı oldukça geniş.” terimleri kullandı.

Aliyev, Güney Kafkasya’daki bölgesel kalkınmanın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesiyle ilgili olduğunu belirtti. değerlendirmesini yaptı.

Karabağ ve Doğu Zengezur’a her gelişinde büyük gurur duyduğunu vurgulayan Aliyev, “Önümüzdeki üç yılda 150 binden fazla insanı Karabağ ve Doğu Zengezur bölgelerine geri getireceğiz. Sadece Karabağ bölgesinde 2026 yılına kadar 140 bin kişinin dönmesi bekleniyor.” dedi.

Aliyev, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki normalleşme sürecine yardımcı olmaya çalıştığını, Azerbaycan’ın da bu sürece samimiyetle katıldığını ve sonuç odaklı bir yaklaşım sergilediğini kaydetti.

Aliyev, müzakerelerin henüz sonuçlanmadığını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ermenistan’ın son bir adım atması gerektiğini düşünüyorum. Savaştan sonra zaten bir dizi adım attılar ve bu adımların gönüllü olarak atıldığını söyleyemem. Son 2,5 yılda çok önemli olaylar yaşandı. Bu olaylar gösterdi ki bizim toprak bütünlüğümüzü tanımazlarsa biz de onların toprak bütünlüğünü tanımayız. Bunun onlar için ne anlama geldiği çok açık. Temelde Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul ettiler, temelde Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul ettiler, imza attıklarını açıkça beyan ettiler. Anlaşma, barış anlaşmasının sonuna geldiler. Ermenistan anlaşmanın sonuna geldi. Anlaşma yıl sonuna kadar imzalanabilir. Ama bu olmadan barış olmaz. Bu bölge için iyi bir senaryo olmaz.”

“Mayın tehlikesini daha uzun yıllar hissedeceğiz”

İşgal döneminde Ermenistan’ın döşediği mayınların yol açtığı sorunlara değinen Aliyev, “300’den fazla insanımız bu mayınlara kurban gitti. Bölgede bir milyondan fazla mayın var. Mayınların temizlenmesi için gece gündüz çalışma yapılıyor. Bu uzun bir süreç. Maalesef gelecekte de mağdurlar olacak. Mayın tehlikesini daha uzun yıllar hissedeceğiz.” yorumlarını paylaştı.

Kurtarılan bölgelerdeki yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmalarına değinen Aliyev, “Karabağ ve Doğu Zengezur’un yeniden inşası ve restorasyonu için harcanan para yıl sonuna kadar 7 milyar doları bulacak. İlk etapta 8 şehir ve 100 köyü yeniden kurmayı planlıyoruz.” söz konusu.

Aliyev, Karabağ’daki Ermeni ahalisinin durumuyla ilgili olarak, “Karabağ’daki Ermenilerin reisleri halkı adeta rehin tutmaktadır. Karabağ Ermenilerinin entegrasyonu, onları rehin tutan cuntadan kurtulduklarında mümkün olacaktır. Ermenilerin hakları anayasamız tarafından korunacaktır. Azerbaycan çok kültürlü bir ülkedir. Bu bizim zenginliğimizdir. Tüm etnik grupların bire bir hakları vardır. Rastgele bir grubun diğerine üstünlüğü olmamalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu