Ekonomi

Altın fiyatlarında hareketlilik! 5 haftanın sonundan döndü

ABD’de açıklanan verilerin Fed’in faiz indirimini geciktireceğine ilişkin endişeler ve Fed yetkililerinden açıklamalar “Tedbirliyiz”Onun açıklamaları altının haftayı kayıpla kapatmasını sağlıyor.

Dün açıklanan işsizlik maaşı başvuru rakamları yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini zorlaştırdı. Öte yandan Fed yetkililerinin yorumları “Acele etmeyeceğiz”Açıklamaları doları güçlendirerek altın fiyatlarını altı haftanın en düşük seviyesine getirdi.

5 haftanın en düşük seviyesine ulaşan gram altın, dünü 1.948 TL’den kapattı; An itibarıyla gram altın 1.963 TL’ye, çeyrek altın ise 3.140 TL’ye yükseldi.

DOLAR 30 TL’NİN ÜZERİNDE

Dolardaki kademeli yükseliş devam ediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 30,19, euro/TL ise 32,85 civarında seyrediyor.Merkez Bankası rezervleri geçtiğimiz hafta bir miktar arttı. Rezervler 12 Ocak haftasında önceki haftaya göre 187 milyon dolar artarak 139 milyar 799 milyon dolara ulaştı.

Ekonomi politikalarının normalleşmesiyle birlikte yabancıların Türkiye’ye ilgisi sürüyor. Yabancı yatırımcılar 12 Ocak haftasında net 425 milyon dolarlık tahvil alımı gerçekleştirdi. Bu rakam 8 Aralık’tan bu yana en yüksek haftalık girişi temsil ediyor. Pimco gibi dev tahvil yatırım şirketleri de son dönemde Türkiye’ye ilgi duyduklarını bildirdi.

KKM’den çıkış devam ediyor. KKM’de birikim 12 Ocak’ta sona eren haftada 47,5 milyar TL azaldı. Düşüş oranı yüzde 1,8 oldu. TCMB, 2023 yılının son haftasında bankalara Türk Lirası cinsinden KKM hesaplarının açılmaması yönünde talimat gönderdi. KKM’deki erime yılın ilk 2 haftasında hızlanıyor.

Ekonomi politikalarının normalleşmesinin ardından ortaya çıkan verilerin ardından ABD’nin dev yatırım bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülerini paylaştı. Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun beklenenden daha hızlı düşebileceğini belirtti.

Raporda enflasyonun yüzde 42,6 olan tahmine kıyasla yüzde 30’a düşebileceği belirtildi. Banka, önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda TCMB’nin faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkaracağı beklentisini paylaştı.

Dolar küresel para birimleri karşısında güçlenmeye devam ediyor. Doların diğer para birimlerine karşı gücünü ölçen DXY endeksi son ayın en yüksek seviyesinde seyrini sürdürüyor. Doların güçlenmesi petrol ve altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor.

Bugün TCMB’nin piyasa katılımcı anketi açıklanacak. Dışarıda ise Avro Bölgesi’nde enflasyon açıklanacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, Davos’ta yaptığı açıklamada, “Enflasyon yüzde 2’ye yaklaşıyor. Ancak kazandık demek için henüz erken.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu