Haber

Ankara Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım üniteleri yüzde 90 doluluk oranına ulaştı

Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olan Ankara Şehir Hastanesi’nde yoğun bakımlardaki doluluk oranı yüzde 90’lara ulaştı. Hastanedeki yoğunluğun nedeninin son dönemde artan viral salgınlar olduğu belirtildi.

Son aylarda maske kullanan kişi sayısının artması ve klasik kış gribinden daha şiddetli hastalıkların sık sık görülmesi, hastanelere yapılan başvurularda ciddi bir artışa neden oldu.

Yoğun bakım doluluklarının arttığı hastanelerden biri olan Ankara Şehir Hastanesi’nde Prof. ” söz konusu.

“TEK BAŞINA VİRAL ENFEKSİYON YOKTUR”

Turan, “Özellikle yandaş hastalıkları olan bireyler viral enfeksiyon geçirdiğinde ciddi bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Onlara hizmet vermeye devam ediyoruz. Acil servislerimize çok sayıda viral enfeksiyonu olan hasta geliyor. Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonu oluyor. Bu özellikle eğer kişi yaşlıysa veya ek bir hastalığı varsa bu onu daha ağır etkiliyor, bu durumda yoğun bakıma ihtiyaç duyabiliyor. Şu anda diğer Kovid-19 salgın dönemlerinden farklı olarak yaşlı grupta viral enfeksiyonlar ağır seyrediyor. Tek başına viral bir enfeksiyondan bahsetmek doğru olmaz, çünkü aslında şu anda çok yaygın, grip görüyoruz, RSV görüyoruz, Kovid-19’u da görebiliyoruz.

HEM İNFLUENZA HEM RSV GÖRÜLÜYOR

Aslında birçok viral faktörle mücadele ediyoruz. Aynı anda hem influenza pozitif hem de Kovid-19 pozitif hastalarımız var. 10 hastamızın 1 veya 2’sinde durum böyle. Tek başlarına değil çiftler halinde görünebilirler. Bazen Kovid-19 durumu daha da kötüleştirir, bazen de grip durumu daha da kötüleştirir. Ancak altta yatan hastalık burada çok önemli bir belirleyicidir. “Diyelim ki hastada KOAH, kalp yetmezliği ya da kontrolsüz şeker hastalığı var, bu grupta durum daha ağır olabiliyor” dedi.

KAPALI ALAN HASTALIKLARI YAYIR

Prof. Dr. Turan, her yıl Ocak-Şubat-Mart aylarında yoğun bakımdaki hasta sayısının arttığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu dönemde pandemi öncesi viral enfeksiyonlarda yaşadığımız durumu yaşıyoruz. Evet sayılar arttı ama biz mevcut yataklarımızla bu hastalara hizmet verebilecek durumdayız. Kovid-19 durumunda da biz bu hastalara hizmet verecek durumdayız. Özellikle yoğun bakım adına yatak sayımızı artırdık, bunlar pandemi döneminin izleriydi ama şimdi eski kış aylarında yaşadığımız durumu yaşıyoruz.

Kış ayları enfeksiyonların sık görüldüğü aylardır. Bu aylarda ciddi bakıma ihtiyaç duyan hastalar olabilir. Sonbahara göre yoğun bakımlarda yüzde 50’den fazla artış var. Çünkü sonbahar aylarında aslında faktörler kendini göstermeye başlıyor; Ancak kış aylarına girmemizle birlikte havalar soğudukça kapalı alanlarda geçirilen süre ve bireyler arasındaki yakın temas hastalığı bulaştırıyor. Şu anda genel yoğun bakım için 250 yoğun bakım yatağımız var. Yoğun bakım ünitelerimiz aslında yüzde 85-90 dolu. İyileşen hastalarımızı gönderiyoruz. İhtiyacı olanları alıyoruz. O kadar hızlı çalışıyoruz ki. Ayrıca bu dönemde Kovid-19 hala yaşlı hastalarımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Eğer Kovid-19 PCR pozitifse ve akciğer tutulumu varsa bu hastaların ciddi bakıma ihtiyacı var. “Bazı durumlarda genç hastalarımız Kovid-19 virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılabiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu