Ekonomi

Arabuluculuk Sistemine Yoğun Talep: 10 Günde 7 Bin 651 Başvuru Alındı

Arabuluculuk sistemine yoğun talep: 10 günde 7 bin 651 başvuru geldi

Başvurular adliyelerdeki arabuluculuk bürolarından alınmaktadır.

İSTANBUL – Kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıklarında 1 Eylül’den itibaren uygulamaya konulan arabuluculuk zorunluluğu yoğun talep gördü. Son 10 günde 7 bin 651 başvurunun yapıldığı kaydedildi. Başvurular ücretsiz olarak alınırken, anlaşma sağlanması durumunda ücret ödenmektedir.

Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dönemi 1 Eylül’de başladı. Devreye alınan arabuluculuk sistemine yoğun talep oluştu. Son 10 günde 7 bin 651 başvurunun yapıldığı açıklandı. Bu işlemi kiracı veya mülk sahibi başlatabilirken, başvurulardan herhangi bir ücret alınmaz. Anlaşmaya varılması halinde bedel ödemesi yapılır.

Başvurular adliyelerdeki arabuluculuk bürolarından yapılırken başvuru sahibi formu doldurarak, neden başvurduğunu ve iletişim bilgilerini belirterek süreci başlatır.

Başvurular ücretsiz alınırken, anlaşma sağlanması durumunda 100 bin TL’ye kadar yüzde 6 oranında ücret alınıyor. Anlaşılan fiyat üzerinden yüzde 6, yüzde 5 ya da yüzde 4 gibi bir ödeme yapılıyor. Tutar arttıkça azalan oranlarda ücret ödemesi yapılır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arabulucu Avukat Umut Metin, “1 Eylül’den bu yana arabuluculuğa ilişkin 8 bin 600 civarında başvuru yapılırken, bunların 7 bin 651’i kira uyuşmazlığıydı. Arabuluculuk, toplumdaki kira sorununun çözümünde kilit kurum olarak görülüyor.” Kira sorunlarının sayısı fazla olup, kira sorunlarına çözüm bekleyenlerin odak noktası arabuluculuktur. Hal böyle olunca arabuluculuk daha da değerli hale geldi” dedi.

Sorunu yaşayan her tarafın arabuluculuk sürecini başlatabileceğini belirten Metin, “Mesela kiracı bu süreci başlatabilir. Kiracı, bir anlaşmazlığın olduğunu düşünüyorsa arabuluculuk bürosuna başvurabilir. Tam tersine mülk Ev sahipleri de kira konusunda yaşadıkları sorunlardan dolayı talepte bulunabilirler.”

“Başvurular adliyelerdeki arabuluculuk bürolarından alınmaktadır.”

Başvuru yapılabilecek yerlerde alternatiflerin bulunduğunun altını çizen Metin, “Ancak ilk akla gelen ve bilinmesi gereken yer adliyelerdeki arabuluculuk bürolarıdır. Buradaki başvurular oldukça kolaydır. Başvuru sahibi doldurur. Başvuru nedenini ve iletişim bilgilerini belirterek formu doldurur ve bu süreci başlatır.Daha sonra Adalet Bakanlığı’na “Bakanlık tarafından bir arabulucu yönlendirilir. Başka yöntemler de var. Tanıdığımız bir arabulucu varsa onun atanmasını talep edebiliriz” dedi.

Arabuluculuğun geniş bir uygulama alanına sahip olduğunu hatırlatan Metin, “Mesela ticari uyuşmazlıklarda, tüketici uyuşmazlıklarında veya işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıklarda uygulanabiliyor. Tarafların sözleşmeyle ayarlayabilecekleri her alanda uygulanabiliyor” “

“Uygulama tamamen ücretsizdir”

Metin sözlerini şöyle sürdürdü: “Arabuluculuk, sorunun zaman açısından çok hızlı bir şekilde çözülmesini sağlıyor. Yasal düzenleme gereği kira sorunlarının en geç 4 haftada çözüme kavuşturulma hızından bahsedebiliyoruz. Arabuluculuğa başvuru tamamen ücretsizdir. Ancak anlaşma sağlanırsa 100 bin TL’ye kadar da mümkün.” “6’lık bir fiyat seviyesi var. Sözleşme bedeli üzerinden yüzde 6, yüzde 5 ya da yüzde 4 ödeme yapılıyor. Tedbir arttıkça azalan oranlarla fiyat ödemesi yapılıyor” dedi.

Kira konularında vatandaşların yoğun bir şekilde arabulucuya başvurmasının, arabulucuların toplumsal barış açısından önemli bir yük olduğunu gösterdiğini belirten Metin, vatandaşların arabulucuya başvurmaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu