Haber

Bazı ilaçlar eczanelerde bulunamıyor

Esmanur GÜLBAHAR / Ahmet GÜNAY / HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Türkiyeekonominin Pandemi, depremFelaket ve siyasi nedenlerle art arda aldığı darbeler ilaç sektörünü de etkiledi. Türkiyeiçinde şişirme kur farkı nedeniyle bazı ilaç firmalarının Türkiye pazarından çekilmesi de ilaç sıkıntısı oranını artırdı. Bu nedenle bazı hastalar eczane kapılarından eli boş dönmek zorunda kalıyor.

Pek çok eczanede ilaç bulunmadığından eczacılar ya hastalarını farklı bir eczaneye göndermekte ya da sipariş vermek durumunda kalmaktadır. Bu nedenle piyasada olmayan ilaçlar nedeniyle eczacılar çoğu zaman hastaları evlerine göndermek zorunda kalıyor.

Eczanelerde bulunamayan ilaçların başlıcaları antibiyotikler, diyabet ve kolesterol ilaçları, çocuklara yönelik ateş düşürücü şuruplar, kanser ilaçları, Alzheimer ve şizofreni ilaçları, demans, psikiyatri ve hipertansiyon ilaçlarıdır. Ayrıca kulak, burun ve göz damlaları, egzama ilaçları, kortizon, antidepresanlar ve migren ilaçları da bulunamıyor.
konuyla ilgili Herkes DuysunMuhabirlere açıklama yapan eczacılar, ilacın Türkiye’de bulunamamasının sebebinin döviz kurları olduğunu kaydetti.

HAYATİ HASTALIKLARI OLANLARA BİLE İLAÇ YOK!

2023 yılı itibarıyla ilaç eksikliğini daha şiddetli hissettiklerini belirten Eczacı Özgül, bu eksikliğin tüm hastaları kapsadığını vurgulayarak, “Hammaddesini yurt dışından aldığımız ilaçlar bulunamıyor. Kanserhastalar, organ naklihastalar, diyaliz Tabii ki hastaların ilaçları da bu eksikliğin başlıca sebepleri arasında ama biz bunu grip ilacında bile yaşıyoruz. Gerçek euro hesaplaması ile sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği’nin sabitlediği euro ile aradaki fark açıldığından dolayı ilaç hammaddesi temininde çok ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bu durum insanlara ‘hayır’ dememize neden oluyor. “Özellikle yaşamı tehdit eden hastalıklarda insanlara ‘hayır’ demek çok daha zorlaşıyor.” söz konusu.

İLAÇ EKSİKLİĞİ GRIBAL ENFEKSİYONUNU ETKİLER Mİ?

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle ilaç sıkıntısı yaşandığını yineleyen bir diğer eczacı ise özellikle ithal ilaçlarda sıkıntı yaşadıklarını belirterek, hastaların bu durumdan memnun olmadığını, aradıkları ilaçları bulamadıklarını söyledi. Çünkü bu ilaçların eksikliği mevcut grip enfeksiyonunu da etkiliyor.

GRIBAL ENFEKSİYONUNDA HANGİ VİTAMİN DESTEKLERİ KULLANILMALIDIR?

GripÜrünle ilgili önerilerde de bulunan eczacı, şu ifadeleri kullandı:

“Bağışıklığı desteklemek için ilaç yerine doğal içerikli vitamin takviyelerini öneriyorum. CD vitaminleriVe çinkotarzı destekler kullanılabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu