Yaşam

Bilim Açıklıyor! Havuza veya Denize Girdiğimizde Neden Tuvalete Gitmemiz Gerekir?

Havuza ya da denize girdiğinizde tuvaletinizin normalden daha kısa sürede geldiğini hissettiniz mi hiç? Bu gibi durumlarda daha sık idrara çıkma isteği duyduğunuzu fark ettiyseniz, bu sizin hayal gücünüzün eseri olmayabilir. Su yüzünden olduğunu tahmin ettiniz. Aslında bu durum için kullanılan bir terim vardır: diürez. Peki diürez tam olarak nedir? Hadi öğren ?

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/posts/why…

Bir çalışma, yüz on bin galonluk bir havuzun yaklaşık sekiz galon idrar içerdiğini buldu. Peki, su vücudumuzda idrara çıkmayı neden hızlandırır?

Bunun nedeni, suya dalmanıza yanıt olarak vücudun idrar çıkışını artıran bir diürez durumundan kaynaklanır. Kan damarlarınız daralarak kanı iç organlarınıza taşır. Vücut, arteriyel değişiklikleri telafi etmek için sıvıyı serbest bırakmak istediğinden, kan basıncınız yükselir ve bu da böbreklerinizdeki aktiviteyi artırabilir. Bu da vücutta idrara çıkma dürtüsüne neden olur.

Böbrekleriniz, derine daldıkça artabilen su basıncına tepki verebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudunuzun tansiyonu yükselir ve böbrekleriniz daha fazla sıvı süzer. diürez; Çoğunlukla vücut sıcaklığından daha düşük bir suya girdiğinizde oluşur, ancak havuzda uzun süre kalmak da normal bir idrara çıkma ihtiyacına neden olabilir. Bu duruma sınırların da etkisi olabileceği aktarılıyor.

Suya dalmak tüm vücudunuz üzerinde hidrostatik basınç oluşturur. Hassas iç kulağınız, birkaç metrelik suyun bile basınçta değerli bir artış yaratabileceğini sıklıkla gösteren vücudun bir bölgesidir.

Birçok Olimpik yüzücü bu durumu yaşadığını itiraf etti. İdrarda bir miktar bakteri bulunabilse de bir havuz klorlanırsa kalan bakteri miktarı insanları hasta edecek kadar değildir.

Denizde veya havuzda yüzdükten sonra daha çok susadığınızı fark edebilirsiniz ve bu kısmen diürez ile ilgili olabilir.

Tüm antrenmanlardan önce, antrenman sırasında ve sonrasında bol su için. Artan idrara çıkma ihtiyacından rahatsızsanız ve nedenini bilmiyorsanız, sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Kalp veya böbrek yetmezliğiniz, şeker hastalığınız veya başka bir sağlık sorununuz varsa veya idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız; Durumunuz hakkında doktorunuza danışın.

Kısacası, diürezi azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Yüzme kaynaklı diürezin neden olduğu idrara çıkmadaki kısa süreli artış, değerli bir sağlık sorunu değildir. Ama yine de bu duyguyu azaltmak istiyorsanız;

  • Spor yaparken kaybettiğiniz sıvıyı geri kazanmak için su tüketin.

  • Her idrara çıktığınızda tuz ve elektrolit kaybettiğiniz için, diyetinize bir elektrolit içeceği veya tableti eklemeyi düşünebilirsiniz.

Maraton yüzücüleri dehidrasyonla nasıl başa çıkıyor?

Örneğin Manş Denizi’ni geçen maraton yüzücülerinin yiyecekleri sıvı karbonhidratlardan oluşur. Genel olarak vücudunuzun saatte bir litre suya ihtiyacı vardır ve bu diürez sonucunda böbrek tarafından işlenen sıvı vücuda geri dönmek yerine mesanede depolanır.

Ayrıca soğuk, diürezi baskılaması beklenen vazopressin hormonu veya antidiüretik hormonun (ADH) üretimini baskılar.

Yüzücü daha fazla idrar yapmaya zorlanır ve vücudun hafif dehidrasyonu telafi etmek için daha fazla suya ihtiyacı vardır. Çünkü; Yüzme sırasında veya sonrasında acil idrara çıkma dürtünüz varsa, bunun doğal bir vücut tepkisi olduğunu ve bunda yanlış bir şey olmadığını anlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu