Ekonomi

BlackRock’tan uyarı: “Piyasalar faiz indirimini pek olası görmüyor”

Investing.com – “2022’nin sonlarından beri, ısrarcı enflasyon karşısında bu yıl bir faiz indirimi görmemizin pek olası olmadığını söylüyoruz. Verilere baktığımızda, yavaşlama belirtileri gördüğümüz için piyasalar bu görüşü paylaşmaya başlıyor. büyük ekonomilerde büyüme ve oran artışlarından kaynaklanan piyasa zayıflığı.”

BlackRock’s (NYSE: BLK ) geçen haftalık piyasa raporunun ana sonuçlarından biriydi. Şirkete göre, “Borç tavanı müzakereleri ve Haziran başında ABD Hazinesinin temerrüde düşme olasılığı, son dönemde piyasalardaki oynaklığı daha da artırdı.”

“Portföylerimizde kaliteli varlıklar olmasını tercih ediyoruz. Getiriler daha fazla faiz artışını fiyatladığı için tahvil pozisyonumuzu nötr seviyeye yükselttik.”

BlackRock’a göre, “Dirençle yüksek enflasyon, Fed’in 1980’lerden bu yana en hızlı temposu. faiz artışları kampanyasını başlattı. Piyasalar artık Fed’in arka arkaya faiz indirimlerini fiyatlamıyor, ki bu bizim görüşümüze göre sürekli enflasyondan fayda sağladıklarının bir işareti.”

Varlık yöneticisi analistleri, “geçen haftaki veriler, Almanya’nın korkulandan daha küçük bir güç şokuna rağmen durgunlukta olduğunu gösteriyor” diyor. “ABD GSYİH’sı sabit kalsa da, ekonominin performansını harcamalardan çok gelirlerle ölçen gayri safi yurt içi gelire göre durgunlukta olduğu söylenebilir. Daha yakından incelendiğinde, hisse senetlerinin kötüleşen büyümeyi yansıttığı görülüyor: S&P 500endeks yıldan bugüne neredeyse %10 arttı (grafikte koyu turuncu çizgi)”.

BlackRock’un açıkladığı gibi, “Fed’in faiz artırımlarını duraklatmaya yaklaştığını ve enflasyonu hedefine yaklaştırmak için gereken derin durgunluktan kaçınmak için bir miktar enflasyonu kabul edeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, güçlü enflasyon-büyüme dengesi nedeniyle, Fed’in bu yıl daha sonra zayıf bir görünüme sahip olması muhtemeldir. Faiz indirimleriyle ekonomiyi kurtarmaya geleceğini düşünmüyoruz.”

Avrupa’ya gelince, analistler “Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomik zararı ne olursa olsun faiz oranlarını daha da artıracağına” inanıyor. İngiltere Merkez Bankası (BOE) da emsal teşkil ediyor. Piyasalar, BOE’nin dört faiz artırımını daha fiyatlıyor. Bunun biraz abartı olabileceğini düşünüyoruz, çünkü bu, Fed’in oranları yaklaşık %7-7,5 oranında artırmasına eşdeğer olacak ki bu önemli. bir durgunluğu tetiklemek için yeterli.”

“Kısaca: Yapışkan enflasyon, merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeyeceğini veya artırmaya devam etmeyeceğini açıkça ortaya koyduğundan, piyasalar resmi faiz oranı beklentilerini yeniden pahalı hale getiriyor. Yüksek kaliteli, kısa vadeli kaynaklara yöneliyoruz. gelir ve riskli varlıklar konusunda temkinli olmak.”

kangalajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu