Haber

BM, Yemen’de kaçırılan 5 personelin serbest bırakıldığını duyurdu

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık bir buçuk yıl önce Yemen’de terör örgütü El Kaide tarafından kaçırılan 5 personelin serbest bırakıldığını duyurdu.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, Yemen’in güneyindeki Ebyan vilayetinde Şubat 2022’de kaçırılan 4 Yemenli ve bir yabancı işçinin serbest bırakıldığı belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5 işçinin serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yaklaşık bir buçuk yıldır tutuklu bulunan şahısların Mazin Bavezir, Bekil al-Mehdi, Muhammed el-Meliki, Halid Muhtar Pir ve Bangladeş asıllı Akam Sufi olduğu bildirildi.

Guterres, serbest bırakılan 5 işçinin sağlık durumlarının uygun olduğunu belirterek, kaçırmanın insanlık dışı bir suç olduğunu ve faillerin hesap vermesi gerektiğini söyledi.

BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü David Gressly de 5 işçiyle Yemen’in Mukella kentinden Aden’e gitmesinden ve sağlık durumlarının iyi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şubat 2022’de BM, geçici başkent Aden’den saha görevi için Ebyen’e gelen 5 personelin kaçırıldığını duyurdu.

Terör örgütü El Kaide, 12 Haziran’da BM çalışanı Akam Sufi ve iki meslektaşının sağlık durumlarının kötüleştiğinden şikayet ettikleri bir video yayınladı.

Yemen’de çatışan taraflardan biri olan terör örgütü El Kaide, ağırlıklı olarak çöl bölgeleri ve bazı kıyı kentlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Yemen’de başkent Sana ve bazı bölgeleri elinde tutan İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında Eylül 2014’ten bu yana çatışmalar yaşanıyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye kuvvetler veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu