Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte, Uluslararası Piyasalarda 92,22 Dolardan İşlem Görüyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 92,22 dolardan işlem görüyor.

Dün 92,40 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,06 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09.14’e göre yüzde 0,17 artarak 92,22 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 89,05 dolardan satıldı.

Petrol fiyatları küresel arz endişeleri nedeniyle yılın en yüksek seviyelerinde kalmayı sürdürüyor. Fiyat artışında dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’da Eylül ayında kesintilerin devam etmesi ve bazı üretici ülkelerde petrol üretiminde yaşanan olumsuzluklar etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Libya’da yaşanan fırtına nedeniyle ülkenin doğusundaki petrol ihracat terminallerinden 4’ü kapatıldı. Kazakistan bakım nedeniyle günlük petrol üretimini azalttığını duyurdu.

OPEC dün yayınladığı aylık raporunda yıl sonuna kadar dünya petrol talebinin yüksek, üretimin ise düşük olacağını belirtti. Küresel piyasada arzın giderek azalacağı endişesini destekleyen bir diğer veri de ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden (EIA) geldi. EIA dün yayınladığı raporda, yılın ikinci yarısında küresel petrol stoklarında yaklaşık 500 bin varillik bir azalma beklendiğine dikkat çekerek, bu durumun dördüncü yarıda Brent petrol fiyatının varil başına ortalama 93 dolara yükselmesine neden olacağını belirtti. çeyrek.

Bugün piyasalar Uluslararası Enerji Ajansı’nın üretim ve talebe ilişkin beklentilerin paylaşılacağı aylık raporunu bekliyor.

Teknik olarak Brent petrolde 92,46 ile 92,53 dolar aralığının direnç, 92,12 ile 92,02 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

habermucur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu