Haber

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerileri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi.

CHP, HDP ve GÜZEL Parti’nin gündemdeki grup önerileri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi.

Genel Kurul’da gündem dışı konuşmalar ve grup başkan yardımcılarının değerlendirmelerinin ardından siyasi partilerin gündemdeki grup önerileri oylandı.

İYİ Parti’den “Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrası AFAD’ın faaliyetleri”; HDP’nin “gıda zamları” konusunda ön görüşme yapılması ve CHP’nin “AFAD ve Kızılay bağışları” konusunda araştırma komisyonu kurulması önerileri kabul edilmedi.

Partisinin kümelenme önerisiyle ilgili konuşan ÂLÂ Partisi Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, deprem bölgesinin büyüklüğünün başarısızlık bahanesi olarak gösterildiğini savunarak, “AFAD’ın çaresizliği, büyükelçi olarak atanan eski başkanının görevden alınmasıyla ortaya çıktı. göreve çağrıldı; AFAD’ın depremde yaptığı en faydalı şey bu oldu” ifadelerini kullandı.

Kızılay’ın depremin üçüncü gününde çadır sattığını belirten Kabukcuoğlu, “Kızılay para karşılığı çadır satıyor. Açgözlülük mü, ilgisizlik mi diyelim? Kızılay’ın başındaki kişi asık suratla oturuyor. halkımızın ülkesine olan güvenini sarsmaktadır.” dedi.

Kabukcuoğlu, bu ve benzeri sorunların ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu’na ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Tarımsal üretim planlaması olmadığı için fiyatlar artıyor”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, Türkiye’nin laboratuvara dönüştüğünü iddia etti.

İthalat sayesinde iç fiyatların düşeceğinin varsayıldığını ifade eden Turan, “Ama öyle değil. Yani ithal silahı çekilir çekilmez emtia fiyatları piyasalarda kısmen geri gelebilir ama daha sonra Uzun vadeli, sistemli bir tarımsal üretim planlaması olmadığı için fiyatlar kademeli olarak artıyor.” söz konusu.

Turan, Türkiye’de gıda fiyatlarındaki enflasyonun devam ederken dünyada gerilediğini belirterek, bunun girdi fiyatlarının ve üretici enflasyonunun aşırı yüksek olmasından kaynaklandığını savundu.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde vatandaşların mağdur olduğunu, Kızılay ve AFAD’a yapılan yardımların nereye gittiği konusunda şüphelerin olduğunu, incelemek için araştırma önerisi sunduklarını söyledi.

“Kızılay belki de dünyanın en sıkı denetlenen kurumudur”

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Kızılay liderlerinin hükümetler tarafından atanmadığını, Kızılay şubelerinden gelen delegeler aracılığıyla seçildiğini hatırlatarak, Kızılay’ın 15 binden fazla çalışanı olduğunu ve Kızılay’dan herhangi bir pay almadığını söyledi. kamu bütçesi.

“Kızılay, belki de dünyanın en sıkı denetlenen kurumudur” diyen Öztürk, Kızılay’ın hem iç denetime sahip olduğunu hem de İçişleri Bakanlığı müfettişleri ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlendiğini sözlerine ekledi.

Öztürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bir soru üzerine Türkiye Tek Yürek Kampanyası’nda toplanan bağışların Afet İmar Fonu’na aktarılmayacağı yönünde spekülasyon yapıldığını söyledi. Mart ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla kurulmuştur. Ancak bu kampanya 15 Şubat’ta başlatılan ve doğrudan AFAD’ı ilgilendiren bir kampanya olmakla birlikte Meclisimizin kurduğu bu Fon her türlü bağışa açıktır.” bilgisini verdi.

Grup önerilerinin ardından yargıda yeni düzenlemeler içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı müzakerelerine başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu