Ekonomi

Çiğ sütte yüzde 44’lük fiyat farkı

İRFAN DONAT

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Mayıs ayı soğutulmuş çiğ süt üretim maliyetini litre başına 17,71 TL olarak açıkladı.

Güncel yem ve diğer tüm giderlerin ayrıca gelirlerin de dikkate alındığı hesaplama metoduna ilişkin açıklama yapan TÜSEDAD, “Derneğimiz maliyet komisyonu; 100 baş sağmal kapasitesine sahip bir işletmeyi baz alıp, günde ortalama 28 litre süt veren sağmallardan oluşan, işletmede doğan erkek buzağıları 4 günlükken satan ve yılda %20 reforme ineği sürüden çıkartıp bunların yerine de her yıl doğan tüm dişileri besleyerek yetiştirdiği gebe düvelerinin de yıllık sürü yenileme ihtiyacı olan %20’sini sürüye ekleyip yine işletmede yetişmiş ihtiyaç fazlası geri kalan %10 gebe düvelerini de piyasada satan ve sağmal kapasitesini böylelikle 100 başta sabit tutan bir işletme için maliyet hesaplamaktadır. Buna göre; güncel yem ve diğer tüm giderlerin ayrıca gelirlerin de dikkate alındığı hesaplama metodumuza göre Mayıs ayı 1 litre soğutulmuş çiğ süt üretim maliyeti 17,71 TL olarak hesaplanmıştır. Kırsalda üretim yapan çiftçilerimizin kârlı bir üretim döngüsü içinde olması, ülkenin geleceği için vazgeçilemez bir öneme sahiptir. Sürdürülebilir gıda tedariki, kırsaldan kente göçün durması ve kırsalda işgücü bulunabilirliği diğer sanayiler için dünyada rekabetçi olunması bakımından stratejik bir konudur” ifadelerine yer verdi.

Sektörü dengede tutacak ve hem et hem de çiğ süt üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatını her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama %20 kâr ile 21,25 TL/litre olarak açıklayan TÜSEDAD, mliyet hesaplamalarının detaylarını da paylaştı.

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) hesabına göre ise çiğ süt üretim maliyeti litre başına 12,30 TL olarak hesaplanırken, tavsiye edilen satış fiyatı da 1 Mayıs’tan bu yana 14,65 TL olarak açıklandı.

TÜSEDAD ve USK’nın çiğ süt üretim maliyeti ve tavsiye satış fiyatları arasında yüzde 44’ü bulan fark sektörde kafaları karıştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu