Ekonomi

Çin Başbakanı Li Qiang önemli Avustralya ziyaretine başladı

Çin Başbakanı Li Qiang Cumartesi günü Avustralya’ya gelerek yedi yıl aradan sonra bir Çin başbakanının ülkeye yaptığı ilk ziyareti gerçekleştirdi. Li’nin gelişi Çin ve Avustralya arasındaki ilişkilerin ısındığına işaret ederken, Başbakan ilişkilerin “yeniden rayına oturduğunu” ifade etti.

Adelaide havaalanında konuşan Li, Avustralya’nın Batı ile Doğu arasında bir köprü olarak eşsiz konumunu vurgulayarak ekonomik küreselleşme ve dünyanın çok kutupluluğundaki rolünün altını çizdi. Li’ye göre, bazı zorluklar yaşayan ikili ilişkiler artık daha istikrarlı bir yolda ilerliyor.

Çin’in en büyük demir cevheri tedarikçisi olan Avustralya, madencilik projelerinde önemli miktarda Çin yatırımı gördü. Ancak Çin’in kritik madenlere yaptığı bazı yatırımlar Avustralya tarafından ulusal güvenlik gerekçesiyle engellendi. Çin 2020 yılında, o zamandan beri büyük ölçüde çözülmüş olan diplomatik bir anlaşmazlığın ortasında Avustralya tarım ve mineral ürünlerine ticari kısıtlamalar getirdi.

Başbakan Li dört günlük ziyareti sırasında Adelaide, Canberra ve Batı Avustralya’yı ziyaret edecek. Li, iki ülke arasında daha olgun ve istikrarlı bir kapsamlı stratejik ortaklık geliştirmeyi hedefliyor. Pazar günü Adelaide’deki hayvanat bahçesinde bir çift pandayı ziyaret etmesi ve şarap ihracatçılarıyla bir araya gelmesi planlanan Li, bir önceki yıl Avustralya’dan Çin’e yapılan yaklaşık 13 milyar dolarlık tarım ve maden ihracatının askıya alınmasının ardından daha sorunsuz bir ticari ilişkiye işaret ediyor.

Avustralya’ya gelmeden önce Yeni Zelanda’yı ziyaret eden Li, burada ticaret ve iklim değişikliği konularında anlaşmalar imzaladı ve insan hakları ve dış müdahale konularını görüştü. Avustralya ziyareti, ticari engellerin kaldırılması ve hapisteki Avustralyalı demokrasi blog yazarı Yang Hengjun’un serbest bırakılması da dâhil olmak üzere, ticaret ve konsolosluk konularını ele almayı amaçlıyor.

Çin, ticari faydalar ile Çin’in Pasifik Adalarında artan etkisine ilişkin bölgesel güvenlik endişeleri arasında denge kurmaya çalışan Avustralya ve Yeni Zelanda’nın başlıca ticaret ortağıdır. Ziyaret, ekonomik işbirliğinin ve güvenlik kaygılarına ilişkin diyaloğun önemini vurgulayarak Çin ve Avustralya arasındaki ilişkilerin istikrara kavuşturulması yönünde önemli bir adım teşkil ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arapgirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu