Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samimi destek bekliyoruz

ANKARA (İGFA) – Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan terörle gayret noktasında tüm dost ve müttefiklerimizden, Türkiye’nin haklı mücadelesine samimi destek beklediklerini belirtti.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17’nci G20 Liderler Zirvesi’ndeki programlarını Endonezya’nın müstesna ev sahipliğinde tamamladıklarını dile getirerek, “Dönem başkanlığı görevini başarıyla icra eden Endonezya’yı tebrik ediyorum. Şahsıma, eşime ve heyetime gösterdikleri hüsnükabul münasebetiyle Cumhurbaşkanı Sayın Widodo başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İstiklal Caddesi’nde pazar günü meydana gelen terör saldırısı sonrasında doğrudan telefon ve mesaj yoluyla taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“2’si çocuk, 6 sivilin hayatını kaybettiği bu alçak saldırı, terörün kanlı ve çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. DEAŞ’la uğraş mazereti altında terör örgütüne dayanak verenler de dökülen her damla kana ortaktır. Bölücü terör örgütü, Suriye ve Irak’ta köşeye sıkıştıkça çaresizliğini bu cins kalleş hareketlerle gizlemeye çalışmaktadır. Ne yaparlarsa yapsınlar, kimin gerisine saklanırsa saklansınlar teröristler kendilerini bekleyen acı akıbetten kurtulamayacaklardır. Gerçekten emniyet ünitelerimiz, hain hücumun faili olan teröristi ve işbirlikçilerini kısa müddette yakalamışlardır.

Ülkemizin ve bölgemizin geleceğinde terörün hiçbir türlüsüne yer olmadığının altını tekrar çizmek istiyorum. Terör tehdidini kaynağında bertaraf etme stratejimizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Tüm dost ve müttefiklerimizin de Türkiye’nin bu haklı mücadelesine samimi desteğini bekliyoruz. Bir kez daha terör saldırısında vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sıhhati diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.”

“DÜNYAMIZ SANCILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR”

G20’nin bu seneki temasının “Birlikte toparlanma, daha güçlü toparlanma” olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede sene boyunca bakanlar düzeyinde toplantı ve çok sayıda teknik düzeyde çalışma gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye olarak bu faaliyetlere aktif olarak iştirak ettiklerini, görüşlerini paylaştıklarını, zirve gündemine katkıda bulunduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Zirve kapsamında global, siyasi ve ekonomik görünüme ait son gelişmeleri değerlendirdik. Dünyamız son 3 yıldır salgınla başlayıp sıcak çatışmalar ve bölgesel tansiyonlara, bilhassa çetrefilleşen sancılı bir süreçten geçiyor. Salgın periyodunda alınan katı önlemlerin tedarik zincirleriyle milletlerarası ticaretin işleyişi üzerindeki olumsuz tesirlerini hala hissediyoruz. Özellikle çok yükselen güç, besin ve ham husus fiyatlarının hiçbir ayrım yapmadan tüm ekonomileri zorladığı görülüyor.”

Avrupa ve Amerika dâhil pek çok bölgede son 50-60 yılın zirvesine ulaşan enflasyon rakamlarının, karşılaşılan sıkıntının büyüklüğünü ortaya koyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun hiçbir ülkenin şimdiye kadar kendisini bu enflasyon cenderesinin dışında tutmakta başarı sağlayamadığını vurguladı.

“İSLAM VE YABANCI DÜŞMANLIĞIYLA ÇABADA DAHA FAZLA HASSASİYET GÖSTERİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

Alışılageldik usullerle, ezberlenmiş yöntemlerle enflasyonu düşürme formülünün ise henüz istenilen sonuçları vermediğini gördüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sistemlere başvuranlar daha da yükselen enflasyon problemiyle birlikte istihdam kayıplarıyla da yüzleşmeye başlamışlardır.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu