Ekonomi

En büyük ABD bankaları rezervlerini artırmayı planlıyor

Bloomberg News’e göre Mart ayında ABD’nin en büyük bankaları First Republic Bank (NYSE: FRC) destekleme çalışmalarına katıldıktan sonra rezervlerini artırmak zorundadır.

Bazı bankalar, faydaları üzerinde çok az etkisi olması muhtemel bir önlem için yaklaşık 100 milyon $ ayıracak. JPMorgan (NYSE: JPM), Wells Fargo(NYSE: WFC), Citigroup(NYSE: C) ve Bank of America (NYSE: BAK) geçen ay FRC’ye 5 milyar dolar yatırım yaptı.

Toplamda 11 banka, kısa vadeli çıkışlarla başa çıkmasına yardımcı olmak için First Republic’e 30 milyar dolarlık yatırım yapılan birleşik girişime katıldı. Depozitolar FRC ile en az 4 aydır rezerve edilmiştir ve tüm mevduat sahipleri mevduatlarının tamamını geri almayı beklemektedir.

Hazine Bakanlığı, Fed, Federal Deposit Insurance Corp. ve Döviz Denetçiliği Ofisi, “Bir grup büyük bankadan gelen bu destek gösterisi memnuniyetle karşılanıyor ve bankacılık sisteminin dayanıklılığını gösteriyor.”söylendi.

First Republic hisseleri Mart ayında yaklaşık %90 düştü ve analistler, FRC’nin sıkıntılarının en olası sonucunun hükümet tarafından kayyum atanması olduğunu düşündüler.

İlk çeyrek faiz dönemi bu hafta başlayacak ve ilk büyük bankalar olacak. S&P 500firmalar ortada olacak.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

habersultangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu