Haber

Esed rejimi Halep’te PKK/YPG’nin yuvalandığı mahallelere yakıtı kesti

Beşşar Esed rejimi, Suriye’nin kuzeyindeki Halep kent merkezinde terör örgütü PKK/ YPG’nin işgalindeki Pir Maksut ile Eşrefiyye mahallerine yakıt akışını durdurdu.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, Esed rejimi Suriye’de kontrolünde tuttuğu bölgelerde 18 Eylül’de kelamda mahallî seçimleri mazeret ederek Halep’te PKK/YPG’li teröristlerin yuvalandığı Pir Maksut ile Eşrefiyye mahallerindeki örgütün kelamda mahallî meclisini değiştirmek istedi.

Kaynaklar, terör örgütünün bu talebe karşı çıktığını ve bunun üzerine rejim güçlerinin, 26 Kasım’dan itibaren Şeyh Maksut ile Eşrefiyye’ye yakıt girişine yasak getirdiğini kaydetti.

Yakıt krizi nedeniyle kelam konusu mahallelere elektrik sağlayan jeneratörlerin büyük bir kısmı devre dışı kaldı.

Esed rejimi güçleri, 7 Nisan’da Şeyh Maksut ile Eşrefiyye mahallelerini abluka altına almış, buna karşılık olarak da PKK/YPG, 9 Nisan’da Haseke ili ile Kamışlı ilçesindeki Esed rejimi güçlerini abluka altına almıştı.

Rejim yaklaşık 10 gün süren ablukada mahallelere akaryakıt, un, besin ve ilaç üzere gereçlerin girişini engellemişti.

PKK/YPG’nin Halep kent merkezindeki varlığı

Esed rejimi, 2012’de halk hareketleri ve silahlı direnişlerin artması üzerine, kendisine karşı silahlı aksiyona girmemesi şartıyla ülkenin kuzeyinde kimi bölgeleri PKK/YPG’ye bıraktı. PKK/YPG bu şeklide Halep kent merkezindeki söz konusu mahallelerde yuvalanmaya başladı.

Örgüt, 2016’da rejim ve Rusya’nın Halep’i kuşatıp ele geçirmesinde Pir Maksut Mahallesi üzerinden stratejik dayanak verdi.

Rejim elinde tuttuğu Halep merkezde PKK/YPG varlığına müsaade verirken, buna karşılık örgüt de rejimin Haseke ili genelindeki birtakım noktalarda varlık göstermesine müsaade veriyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke’de taraflar burada devir dönem hakimiyet çabasından kaynaklı kısa vadeli çatışmalara giriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu