Haber

Hindistan da G20 öncesinde adını değiştiriyor!

Başbakan Narendra Modi hükümeti, bu haftaki G20 zirvesine katılan konuklara gönderdiği akşam yemeği davetiyelerinde Hindistan adını Sanskritçe bir kelimeyle değiştirdi.

Hindistan Devlet Lideri Droupadi Murmu, G20 katılımcılarına gönderilen davetiyede “Hindistan Devlet Başkanı” yerine “Bharat Devlet Başkanı” olarak anılıyor. Nüfusu 1,4 milyarı aşan bu ülke resmi olarak iki isimle anılıyor: Hindistan ve Bharat, ancak ilki hem yurt içinde hem de yurt dışında en yaygın şekliyle kullanılıyor.

Bharat, birçok tarihçinin kökeninin erken Hindu metinlerinden geldiğine inandığı eski bir Sanskritçe kelimedir. Kelime aynı zamanda Hintçe’de Hindistan anlamına da geliyor.

İsimlendirmedeki değişiklik Modi’nin Bharatiya Janata Partisi yetkilileri tarafından destekleniyor. Hindistan isminin İngiliz sömürgeciler tarafından getirildiğini ve “köleliğin sembolü” olduğunu öne sürüyorlar. İngilizler, ülke 1947’de bağımsızlığını kazanana kadar yaklaşık 200 yıl boyunca Hindistan’ı yönetti.

Modi hükümeti, isim değişikliklerinin Hindistan’ın Hindu geçmişini geri kazanma çabası olduğunu söylüyor.

Uttarakhand eyaletinin seçilmiş üst düzey yetkilisi Pushkar Singh Dhami, X’e “Kölelik zihniyetine bir darbe daha” dedi. BJP lideri Dhami, gönderisinde G20 yemeği davetini paylaştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu