Haber

İsrail Parlamentosu, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlayan yasa tasarısını onayladı

– İsrail Parlamentosu, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlayan yasa tasarısını onayladı

TEL AVIV – İsrail’de tartışmalı yargı reformu kapsamında Yargıtay’ın yetkilerini sınırlayan yasa tasarısı meclis oylamasında kabul edildi.

İsrail’de Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlayan tartışmalı yargı reformunun ilk bölümünü oluşturan yasa tasarısı bugün 3. kez mecliste oylamaya sunuldu. Tüm muhalefetin meclisten çekilerek boykot ettiği oylamada, yasa tasarısı iktidardaki sağ koalisyon tarafından 64 “evet” oyu ile kabul edildi. Ülkede şiddetli protestolara yol açan yasa tasarısının kabul edilmesiyle Yargıtay’ın hükümetin tutarsız bulduğu kararları engelleme yetkisi kaldırıldı.

Oylama öncesi meclis binası önünde toplanan kalabalık, binanın girişini kapatmaya çalıştı. Meclis çevresine barikat kuran İsrail polisi, protestoculara tazyikli su ile müdahale etti. Polis yaptığı açıklamada, oylama öncesinde 19 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Yargı reformunun şu anda oylanmayan diğer bölümleri de kabul edilirse, hükümetin yargıçları atama konusunda daha fazla yetkisi olacak ve bakanlıklardan hukuk danışmanlarını görevden alabilir.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve müttefikleri, mahkemeler, milletvekilleri ve hükümet ortasındaki güçlerin dengelenmesi için yargı reformunun gerekli olduğunu savunurken, muhalefet söz konusu düzenlemeleri “darbe” olarak nitelendiriyor.

İsrail’in yazılı bir Anayasası bulunmamakla birlikte, Yüksek Mahkeme en yüksek yargı organı olarak görev yapmaktadır. Bir tasarının İsrail’de yasalaşması için parlamentonun üç farklı oturumunda onaylanması gerekiyor.

haber-ulubey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu