Haber

İtalya Savunma Bakanı Crosetto: Ortadoğu’da artan gerilimin sorumlusu Putin değil

İtalya Savunma Bakanı CrosettoCorriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, Ortadoğu’daki trajedide Putin’in rolünün ne olduğu sorulduğunda şöyle konuştu: Putin sadece gözlemliyor. Diğer ülkeler Rusya ile değil, Filistinliler ve Hamas ile oynadı” o cevapladı.

Daha erken Rusya Dışişleri Bakanlığı Tarafları çatışmalara son vermeye davet etmişti. Rusya Devlet Başkanı Putin’in‘ye göre, Ortadoğu krizinin çözümü BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylandı ve 1967 yılı sonuna kadar BM bünyesinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulması öngörülüyordu. iki durum‘ formülüne göre mümkün olabilir.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ni 6 Ekim’i 7 Ekim’e bağlayan gece yöneten Hamas, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu” adı verilen bir operasyon başlattı. Hamas’ın Tel Aviv’e binlerce roket göndermesinin ardından bazı İsrail yerleşimleri ele geçirildi. Ayrıca internet kaynaklarında Hamas’ın çok sayıda İsrailli yetkili ve sivili esir aldığı görüldü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahubu saldırı’ sen diğerleri gibi değilsin ‘Ben’ diyerek ülkede savaş hali ilan etti ve Gazze Şeridi’ndeki hedeflere yoğun saldırılara başladı. Çatışmanın ilk gününde ağır kayıplar veren ve şoka giren İsrail ordusu, toparlandıktan sonra sivil veya asker fark etmeksizin Gazze’yi savaş uçaklarıyla vurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu