Yaşam

Kahramanmaraş Depremlerinin Aslında 19 Gün Önceden “Ben Geliyorum” Dediği Tespit Edildi: İşte Tüm Bildiklerinizi Unutturacak Çalışma!

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve hafızalarımızdan asla silemeyeceğimiz bir felaket yaşınmasına neden olan Kahramanmaraş depremleri ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Tahran Üniversitesi bünyesinde yapılan bir çalışma, bu depremin aslında 19 gün öncesinden “Geliyorum” dediğini gözler önüne serdi. Peki bu nasıl mümkün oldu? Hani depremler önceden tahmin edilemezdi?

Profesör Mehdi Akhoondzadeh ve ekibi, depremden önceki ve sonraki süreci uydu üzerinden incelemek istedi. Bu bağlamda; Çin’in sismo-elektromanyetik uydusu CSES-01 ve Avrupa Uzaj Ajansı’nın Swarm uydularından aldığı verileri inceleyen bilim insanı, depremin kendisini doğal yollarla önceden haber verdiğini tespit etti. 

Depremden 12-19 gün önce yüzey sıcaklığı anomalisi oluşmuş

Uydu verilerinden alınan bulgular, depremden 12 ila 19 gün önce yeryüzü sıcaklığında anomalikler yaşandığını gözler önüne serdi. Depremden 5 ila 10 gün önce ise atmosferik parametrelerde anomalikler yaşandığı anlaşıldı. Son aşamada iyonosfer üzerinde geniş kapsamlı bir çalışma yapan bilim insanı, depremden 1 ila 5 gün öncesindeki süreçte çok net anomaliler tespit etti. Yani önce yeryüzü, sonra atmosfer katmanı ve en son da iyonosfer, depremin yaklaştığını ikaz etmişti.

Profesör Mehdi Akhoondzadeh ve ekibinin yaptığı çalışma kapsamında su buharı, metan, ozon ve karbon monoksit gibi bileşiklerin miktarlarını ölçüldü. İşte bunların normal seviyelerde olmadığı tespit edildi. İşte anomali dediğimiz şey de tam olarak buydu. Yapılan çalışma, deprem erken uyarı sistemleri için kritik önem arz ediyor. Ancak Prof. Akhoondzadeh, bunun ilk kez tespit edilebildiğini söyledi. Yani deprem erken uyarı sistemleri için hâlâ uzun bir çalışma süreci var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu