Sağlık

Kuşatma altındaki Şifa Hastanesi’nde bebekler ölümle karşı karşıya! Vücut ısısını korumak için onları folyoya sardılar.

Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna tepki İsrail, Gazze 39 gündür şehre bomba üstüne bomba yağdırıyorlar. 11 binden fazla Filistinliyi katleden İsrail ordusu, bölgenin en büyük hastanesi olan Şifa’yı dört taraftan kuşattı. Hastanede elektriği kesilen ve işlevlerini tamamen kaybeden pek çok bebek ilkel yöntemlerle yaşatıldı.

GAZZE’DE TEMEL İHTİYAÇLAR KARŞILANAMIYOR

İsrail Gazze Türkiye’ye yönelik soykırım saldırıları 39. gününde devam ediyor. Bölgede hayat durma noktasına gelirken temel ihtiyaçlar karşılanamıyor. Öyle ki bombardıman sonucu yaralananların tedavi görebileceği hastaneler bile saldırı altında. Bölgede sağlık sistemi bozulurken, yaralılar bahçelerde tedavi ediliyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: ŞİFA HASTANESİNDE DURUM OLDUKÇA KORKUNÇ

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü, bölgenin en büyüğü olan Şifa Hastanesi hakkında açıklamalarda bulundu. Durumu “korkunç ve tehlikeli” olarak nitelendiren Müdür, “Güvenli liman olması gereken hastaneler ölüm, yıkım ve umutsuzluk sahnelerine dönüşürken dünya sessiz kalamaz.” söz konusu. Öte yandan hastanede elektrik kesintisi nedeniyle 6 bebeğin hayatını kaybettiği de biliniyor.

BEBEKLERİ ÖLMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN FOLYOYA SARDILAR

Hastane işlevini kaybederken yenidoğan ünitesindeki bebeklerin de hayatları tehlikeye giriyor. İmkansız ihtimallerle mücadele eden doktorlar, bebekleri ölmesin diye folyoya sarıyor. Ayrıca folyoya sarılan bebeklerin yanına sıcak su bırakılarak ısılarının korunmasına yardımcı olunuyor. Öte yandan oksijen yetersizliğinden dolayı bebeklerin kuvözden çıkarıldığı belirtildi.

“HAYATI RİSKİ ALTINDA 33 PREMATÜR BEBEK VAR”

Bu ölümlerin İsrail’in akaryakıt girişine izin vermemesi sonucu meydana geldiğine işaret eden Ebu Silmiyye, hastanede hayatı tehlikede olan 33 prematüre bebeğin daha bulunduğunu söyledi. Hastaneye sağlanan 300 litre akaryakıtın reddedildiği iddialarına ilişkin Ebu Silmiyye, “Bu sadece yalan ve iftiradır.” İsrail’in sunduğu yakıtın “hastanenin jeneratörlerini yalnızca 15 dakika çalıştırabileceğini” söyledi.

ŞİFA HASTANESİ DOKTORU: BEBEKLER TEKRAR ÖLÜYOR

İsrail’in füze, roket ve uçaklarla saldırdığı Şifa Hastanesi’nde görev yapan Hekim Fadya Malhis, çaresizliğini şu sözlerle dile getirdi; “İsrail hastanenin oksijen merkezini de vurdu. Kuvözdeki bebekler birer birer ölüyor. Doktorları çok hedef aldılar. Arkadaşlarımız şehit oldu. 4 gündür kimse çıkamıyor. Hatta bakan hemşire bile bakıyor. Pencereden dışarı ateş açıldı. Hareket eden herkesi vuruyorlar. Doktorlar hastaneden çıkamıyor, dışarıdakiler de hastaneye gidemiyor.” “Şehitlerimizi bile alamıyoruz. Karanlıkta küçük bir odada oturuyoruz, kimse kıpırdamıyor. Allah’a sığınıyoruz.”

AL-AMAL HASTANESİNDE 24 SAAT ENERJİ KALDI

Gazze Şeridi’nin Han Yunus bölgesinde Filistin Kızılayı kontrolündeki El-Amal hastanesinde elektrik sağlayan jeneratörün yakıtının 24 saat içinde tükeneceği belirtildi. Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, “Han Yunus’ta Filistin Kızılayı’na bağlı El-Amal hastanesinin tek elektrik jeneratörü çalışmayı durdurdu. Bu durum 25’i tıbbi rehabilitasyonda olmak üzere 90 hastanın kaybına neden oldu. Her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olan departman.” Açıklamada, “Hastane şu anda sadece doğumhaneye ve acil aydınlatmaya elektrik sağlayan çok küçük bir jeneratöre bağlı. Kalan yakıtın önümüzdeki 24 saat içinde tükenmesinin beklendiğini belirtmek isteriz.”

İKİ BÜYÜK HASTANE HİZMETSİZ OLDU

Gazze Türkiye’nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi ve Kudüs hastanesi yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet dışı kaldı. Filistin merkezli sağlık kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar, on binlerce hasta, sağlık çalışanı ve yerinden edilmiş sivilin bu hastanelere sığındığını duyurdu. Öte yandan hastane çevresine yapılan hava saldırıları ve İsrail ordusunun hastaneleri çevreleyen kara kuvvetleri, sivillerin bölgeden tahliyesini zorlaştırıyor. Filistin Kızılayı, hastanenin bulunduğu bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığını, sağlık ekipleri ve hastaların binada mahsur kaldığını açıklamıştı.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 46’sı, kuzeyde ise Lübnan sınırında 6’sı çatışmalarda olmak üzere 365’i asker olmak üzere 1.200’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 240’ı aştı; bunların en az 4 bin 630’u çocuk, 3 bin 130’u kadındı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 193 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu