Haber

Malatya Valisi: Kahramanmaraş depremlerinin yüzde 99’u kaldırıldı

Malatya Valisi Hulusi Şahin, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük tahribata yol açtığı kentte enkaz kaldırma çalışmalarının yüzde 99’a ulaştığını söyledi.

Vali Şahin makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, okullarla ilgili çok fazla sıkıntı olmadığını belirterek, “7 kadar okulumuz yıkıldı. Onlar da hızla yapılacak. Prefabrik okullarımızı ayağa kaldıracağız.” Eylül ayına kadar ağır hasar gören okullarımız için onlar da sayıca çok değil.” söz konusu.

Eğitime engel bir yapı sorunu olmadığını vurgulayan Şahin, “2 Mayıs’ta öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle tüm okullarımızda eğitime başlayacağız. Halen devam ediyor ama eğitimde 3’te 1 seviyesindeyiz.” Öğrenci ve öğretmenler Bunu önümüzdeki hafta tamamlayacağız. Diğer konuları da Eylül ayına kadar tamamlayacağız. Eğitimimizi tamamlayıp eğitim-öğretim anlamında normal hayata gireceğiz.” dedi.

Ağır hasarlı binaların askıya alma süresi 6 Mayıs’ta tamamlanacak

Enkaz kaldırma ve bina yıkım işlemlerinin devam edeceğini kaydeden Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Enkaz kaldırma çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Yüzde 98-99 mertebesine ulaştı. Bazı binalar yüzde 1-2 seviyesinde tescilli olduğu için veya çok yakın olduğu için biraz daha zaman alıyor. O tescilli bina. Bazı binalarımız moloz nedeniyle ağır hasar gördü. Binalar iç içe. Enkazını kaldırdığınızda başka bir binayı yıkmanız gerekiyor.”

İnönü Caddesi’ndeki Deniz Bank binasının bu durumda olduğuna işaret eden Şahin, şunları söyledi:

“Bunlarla ilgili süreçler biraz daha devam edecek ama ‘Yüzde 99 seviyesinde enkazı kaldırdık’ dedik. Bundan sonraki süreçte ağır hasarlı binaların askı süresi devam ediyor ve 6 Mayıs prestijiyle tamamlanacak diyebilirim. şimdiye kadar yaptıklarımızın yaklaşık 6 katı kadar büyük.”

haber-guneysinir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu