Haber

Menteşe’deki çimento fabrikasında iş cinayeti protesto edildi

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’ın Deştin Mahallesi’nin ortasındaki Tekağaç mevkiinde 2021 yılında üretime başlayan entegre çimento fabrikasının inşaatı tüm tepkilere rağmen devam ediyor.

Evrensel’de yer alan habere göre; Bölge halkı ve çevre derneklerinin açtığı davalar devam ederken, 11 Mayıs Perşembe günü Muğla Çimento A.Ş.’nin alt işvereni Kul Endüstri Makine Sanayi’de çalışan inşaat işçisi Yücel Kutlu, çatıdan düştü. İnşaatın 4. katında hayatını kaybetti.

Deştin Çevre Platformu ve Dev-Yapı-İş, son iş cinayetiyle ilgili fabrika inşaatı önünde basın açıklaması yaptı. EMEP, CHP, TKP, TİP, YSP, Muğla Tabip Odası, MUÇEP, Menteşe Belediyesi Meclis Üyesi Ferah Gümüş ve Muğla Yeşil Hayat Derneği temsilcilerinin katıldığı açıklamada Dev-Yapı-İş Muğla Temsilcisi Güney Hoş basın metnini okudu.

Şirin, “Sermaye sınıfına tanınan sınırsız sömürü koşulları her gün işçilerin hayatına mal oluyor. Maalesef emekçinin hayatını kârdan muaf tutan bir sistemin içindeyiz. Bu sistemin normali, işverenlerin kazanması için vefat eden personeli işe almaktır. Bu yüzden işçi ölümleri politiktir. Bu nedenle, tüm işçi ölümleri iş cinayetleridir. Sadece personel ölümleri değil, işle ilgili meslek hastalıkları ve buna bağlı ölümler de iş cinayetidir.

Devlet kurumlarının görevinin işvereni değil, çalışanı korumak olduğunu belirten Hoş, “Yetkili kurumlara sesleniyoruz, bu inşaatı durdurun. Bundan sonra oluşabilecek tüm olumsuzluklardan Muğla Çimento AŞ kadar siz sorumlusunuz. Hayatımızdan ve doğadan vazgeçmeyeceğiz. Yaşamak istiyoruz, ölmek değil. Ekmeğimizi zehirlemeden doğamızı koruyarak yaşamak istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından yol kenarına ormanlık alana kanunsuz demir parmaklık çekilmesine tepki gösterildi. Tel örgülerin kimler tarafından çevrildiği konusunda bilgi verilmezken, jandarma güvenlik şeridi çekilmesini istedi. Jandarma, Yatağan Orman Bölge Müdürlüğü’nden yetkilileri bölgeye çağırdı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu