Haber

Mustafa Yeneroğlu, Bakan Bilgin’e Depremde Çocuğunu Kaybedenlere Bağışlanacak Ölüm Aylığını Sordu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e; Sorulara, “Çocuğunu kaybetme nedeniyle ölüm aylığına hak kazanan ancak henüz başvurmayan kişi sayısını belirlediniz mi? Bu kişilerin haksız yere mağdur oldukları aylıkların ödenmesine bir çözümünüz var mı? yoksun?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, depremde evladını kaybeden anne ve babalara verilecek ölüm aylığını TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle gündeme getirdi. Hayatta kalan eş ve çocuklarının vefat tarihi itibariyle ölüm aylığından yararlanabileceğini belirten Yeneroğlu, çocuklarını kaybeden anne ve babaların vefat tarihi itibarıyla neden ölüm aylığı alamadıklarını sordu.

Yürürlükteki yönetmeliğe göre depremde hayatını kaybeden kişilerin eş ve çocuklarına vefat tarihi itibari ile ölüm aylığı bağlanabilmektedir. Çocuğunu kaybeden anne ve babalar, talebini takip eden ayın başından itibaren ölüm parası alabilirler. Başvuruda bulunamayan veya çeşitli nedenlerle başvurusunu erteleyen veliler mali haklarını kaybederler. Bu nedenle bu kişiler hakkında ölüm tarihi ile başvuru tarihi arasında geçen süre için mağduriyetler doğmaktadır.

Yeneroğlu, Bakan Vedat Bilgin’e şu soruları yöneltti:

“2018/38 Sayılı Genelge’nin dördüncü bölümünün 2.2.3 maddesindeki düzenlemeye göre eş ve çocuklar ile anne ve baba arasında ölüm aylığından yararlanma konusunda farklılığın hukuki dayanağı nedir?

-2018/38 Sayılı Genelge’den kaynaklanan bu mağduriyetin giderilmesi için çalışmalarınız var mı?

-Çocuğunu kaybetme nedeniyle ölüm yardımına hak kazanan ancak şimdi başvurmayan kişi sayısını belirlediniz mi? Bu kişilerin haksız yere mahrum bırakıldıkları emekli maaşlarının ödenmesine ilişkin bir analiziniz var mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu