Haber

Netanyahu: “İç tartışmalar düşmanlarımıza yanıt vermemizi engelleyemez”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İsrail düşmanları, sınandığında birlik olduklarını, ordularının ve diğer güvenlik birimlerinin ülkelerini ve insanlarını korumak için yaptıkları eylemleri destekleyeceğini bir kez daha görecekler” dedi. söz konusu.

Netanyahu, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine atılan bir dizi roketin ardından güvenlik kabinesi toplantısının açılışında konuştu.

Başbakan Netanyahu, “Düşmanlarımız hakkında hata yapmayın. Hiçbir iç tartışma, düşmanlarımıza her zaman, her yerde yanıt vermemizi engelleyemez. İstisnasız hepimiz bu konuda birleştik” dedi. söz konusu.

Konuşmasında İsrail polisinin Mescid-i Aksa’yı iki gece üst üste basıp orantısız güç kullandığına değinmeyen Netanyahu, “Mescid-i Aksa’daki statükoyu değiştirmek niyetinde değiliz. Kendisini durumu sakinleştirmeye davet ediyoruz. Ancak şiddete başvuranlara şiddetle karşılık vereceğiz.” ifadeleri kullandı.

Düşmanlarının “saldırılarının bedelini ödeyeceklerini” ifade eden Netanyahu, “İsrail halkı bir kez daha görecek ki, sınandıklarında birlik olacaklar, orduları ve diğer güvenlik birimleri onları korumak için yaptıkları eylemlere destek verecekler. ülkeleri ve insanları.” dedi.

Netanyahu’nun güvenlik kabinesi toplantısına Savunma Bakanı Yoav Gallant, Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Ulusal Güvenlik Konseyi Lideri Tzachi Hanegbi, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, ordu ve diğer güvenlik birimlerinden üst düzey isimler katıldı.

İsrail baskın sığınakları açıyor

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ise yaptığı açıklamada, “İsrail, güvenliğini sağlamak için her düzeyde harekete geçecek” dedi.

İsrail medyası, ülkenin Lübnan sınırına yakın bölgeleri ile merkez ve Gazze Şeridi çevresinde saldırı sığınakları açılacağını bildirdi.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği çalışanına Lübnan sınırından uzak durması için uyarı gönderdiği bildirildi.

Aynı durumda İsrail ordusunun istihbarat ve muharip rolündeki askerlere üstlerine teslim olmaya hazır olmaları talimatının verildiği de paylaşılmıştı.

Ne oldu?

Bugün Lübnan’dan İsrail’e 30’dan fazla roket atılmasının ardından İsrail güvenlik kabinesi iki ay sonra toplanma kararı aldı. Lübnan’dan atılan roketlerin ardından Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer üst düzey güvenlik yetkilileriyle farklı görüşmeler yaptı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını, ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, baskında 34 roket fırlatıldığını bildirdi. İsrail ordusu, akşam saatlerinde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 havan topu atıldığını duyurdu.

Acil servis Red Star of David de sığınağa kaçarken şarapnel isabet eden bir İsraillinin hafif, bir diğerinin ise yaralandığını paylaştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’dan atılan bir dizi roketten Hamas’ı sorumlu tuttu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de İsrail’e kendi topraklarından roket atılması sorumluluğunun Lübnan hükümetine ait olduğunu belirtti.

golhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu