Haber

Niğdeli Hayvancılık Hayvanlarını Satıp Hurdalamaya Başlıyor

Niğdeli yetiştiricileri, maliyetlerin artması nedeniyle para kazanamamaktan şikayetçi oldu. Niğdeli besicisi Soner Küçüktaş, artan maliyetler nedeniyle 24 hayvanı satarak hurda işine başladığını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’deki yetiştiricilerin sorunlarını dinledi. Hayvanların yemini bile alamadıklarını belirten yetiştirici Soner Küçüktaş, 24 hayvanı satıp hurdaya çıkarmaya başladığını söyledi.

Ergün Dane, 250 büyükbaş hayvandan 100’ünü satarak masraflarını karşılamaya çalıştığını belirtti. Dane, “Bütün buzağılar için bir yıl boyunca hayvan desteği olarak 12 bin lira aldık. Başka destek yok” dedi. Sütten kar elde edemediklerini belirten Dane, 1 litre süt sattıklarında 1,5 kilo yem alamadıklarını ifade etti. Yatırım yaptıklarını ancak kar edemediklerini vurgulayan Dane, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye “‘Bırakın’ dememize zemin hazırlayıp karlı bir duruma getirmeleri için” çağrıda bulundu.

“Süte 1 liralık zam gelmeden mamaya 2 liralık zam var” diyen Dane, kendilerine yem olarak verilen desteğin de kalitesiz olduğuna dikkat çekti. Dane ayrıca kendilerine mazot veya elektrik desteği verilmediğini de anlatarak, “Normalde en kötü şartlarda aylık 12 bin liralık sanayi giderimiz var. Makine ve teçhizatın eskimesi, arızalanması onların hesabına girmiyor. 3 lira süt alın kar ettiklerini sanıyorlar.”

Başka bir yapımcı, “Sabahları soğukta kalkıp bu pisliğin içine girip inek kovalamak çok zor” dedi.

haberbasmakci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu