Ekonomi

Ordu’da fındık üreticileri narenciye üretiminden ek kazanç sağlıyor

Ordu’da fındık üreticilerinin ek gelir elde etmek emeliyle yetiştirdiği narenciye eserlerinin hasadına başlandı.

Perşembe ilçesinde sabah saatlerinde hasada başlayan üreticiler, sepet ve kasalara doldurdukları mandalinaları halk pazarlarına götürerek satışa sunuyor.

Üreticiler, fındığın yanında ek olarak yetiştirdikleri bu eserden yarar elde etmenin memnunluğunu yaşıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, narenciye hasadı yapan birtakım üreticileri ziyaret etti.

Soydan, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun yıllardan bu yana Perşembe’de narenciye üretiminin olduğunun altını çizerek, “Mandalina üretiminin yanında portakal ve limon üretimi de bölgemizde yapılıyor. Perşembe ilçemizde yıllık yaklaşık 85 ton mandalina, 50 ton portakal ve 20 ton limon üretimi yapılmaktadır.” dedi.

Üreticilerin bu eserden değerli oranda ek yarar sağladığına işaret eden Soydan, bu eserlerden ek gelir sağlayan üreticinin keyifli olduğunu belirtti.

Soydan, mandalinanın damak tadının lezzetli olduğunu lisana getirerek, mandalinanın ince kabuklu ve sulu olduğunu söyledi.

Üreticiler tarafından pazarda satılan bu eserlerin değerli oranda istek gördüğünü belirten Soydan, “Üreticilerimiz topladıkları bu ürünleri pazarda satışa sunarak ekonomik gelir elde ediyorlar. Aynı zamanda bu ürünler sayesinde kendi ihtiyaçlarını görmüş oluyorlar.” diye konuştu.

Bazı meyve suyu işletmecilerin bölgeye gelerek üreticilerden toptan eser almak istediğinin de altını çizen Soydan, gelecek yıllarda bu eserin toptan satışının da başlayacağına işaret etti.

Soydan, üreticilere narenciye üretiminde her türlü imkanı ve kolaylığı sağladıklarını da söz ederek, tüm üreticilere teknik takviye verildiğini söyledi.

Üreticilerden Suna Çolak ise geçen seneye nazaran bu sene mandalina üretiminin daha arttığını belirterek, randıman ve kaliteden mutlu olduklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu