Haber

Özgür Özel: Parti kötü yönetilmeye devam ederse daha çok ağlarız

CHP Küme Lideri ve Genel Lider Adayı Özgür Özel, CHP’de değişimin gerekli olduğunu belirterek, “Pazartesi sabahı kongre sonrası yepyeni bir partiyle, yepyeni bir kadroyla, yepyeni bir anlayışla yola çıkmazsak” dedi. Bu parti bu kadar kötü yönetilmeye devam ederse daha çok ağlayacağız, ışıklar yeniden yanacak.” “Erkenden sönecek” dedi.

CHP Grup Başkanı ve Başkan Adayı Özgür Özel, Zonguldak İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Özel, partililerle bir araya gelerek gazetecilere açıklamalarda bulundu. Filistin’den her gün sivil ölüm haberlerinin geldiğini belirten Özel, “Erdoğan’ın Hamas’ı terör örgütü olarak tanımamasını tamamen reddediyor ve bunu Türkiye açısından son derece utanç verici bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Hamas bir terör örgütüdür ve terör örgütüdür. İsrail ve Filistin.” Çatışmaların olmadığı ve durduğu bir dönemde gece yarısı sivillere yönelik roket saldırıları bu süreci başlattı. Hamas’ın bir terör örgütü olması ve İsrailli sivilleri hedef alması asla İsrail’in başlattığı devlet terörüne mazeret olamaz. İsrail’in devlet terörü de Hamas tarafından yapılıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun terörü ve sivillerin canına kasteden her türlü terör eylemini kınıyoruz” dedi.

‘CHP, YÜZDE 25 CAM TAVANI AŞAMADIĞINDAN ŞİKAYETÇİ’

CHP’nin 3. lideri Bülent Ecevit’in değişim mücadelesinden güç aldıklarını belirten Özel, Türkiye’de sosyal demokratların yüzde 25 oyla sınırlı kalmayacağını söyledi. Özel, “Türkiye’de CHP uzun süredir yüzde 25’lik cam tavanı aşamamaktan yakınıyor ve bunun çözümü için özellikle son yıllarda oylarımız artmıyor. Kendi oylarımızla, sağcı transferlerle, sağcı danışmanlarla, sağcı seçmene sempatik söylemlerle, sağcı partilerle ittifaklar yapıyoruz.” Bizler ittifakımızın oylarını artırarak oyumuzu artırmaya ya da hükümet olmaya çalışan ancak kazanması beklenen bu ittifak sonunda kaybeden ve kazanan bir ittifak yerine yüzde 25 oy alan bir siyasi partiyiz. Toplamda oylama yapıldı, bu sefer 5 parti o oyu talep etti ve bununla ilgili tartışmalar halen devam ediyor. “Bizler o noktada CHP’nin kendi kimliğine dönmesi, tabanını genişletmesi ve Türkiye’de 1970’lerde ulaştığı noktaya ulaşması gerektiğine inanan kadrolarız.”

‘CHP’NİN ELİNDE BİR BELEDİYE SÖZ VERİYOR’

Kılıçdaroğlu’nun aceleyle ve yanlışlıkla sağdan danışman atamasının doğru olmadığını söyleyen Özel, “Cumhuriyet Halk Partisi gibi bir partinin genel başkanı, ittifak yaptığımız bir partinin aktif ilçe başkanlarıyla görüşmeye gidiyor. geçmişte gece yarısı ve bilinmeyen bir adreste. O toplantıyı onun organize ettiğini öğreniyoruz.” DEVA Partili isimlerden birine CHP’nin kontrolünde bir belediye sözü verildi. Yani önümüzdeki dönemde kongre için gelen DEVA Partisini ziyaret etmenin bana hiçbir faydası olmayacağı gibi kongrede de bana faydası olacak hiçbir şey yok. Bundan umudum olmazdı. Eğer yapsaydım, “Duysaydım utanırdım. Çünkü ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin mensubuyum. Ama şu aşamada sorun şu ki, parti iş anlayışından ve siyasetinden vazgeçmiyor, tam tersi.” giderek pervasızlaşıyor” dedi.

‘BABAMIN EVİNDEN ÇIKMAYACAĞIM’

Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybederse yeni bir parti kurup kurmayacağı yönündeki soruya Özel, “Burası Cumhuriyet Halk Partisi, baba evi. Ben baba evinden dışarı çıkmıyorum. Çıkmayı doğru bulmuyorum. Biz” dedi. Baba evinin daha iyi yönetilmesini istiyoruz. Baba evinin daha hoş olmasını istiyoruz. Daha güçlü olmasını istiyoruz.” Almak isteriz ama siyasi mücadelemizde bile onu yok etmiyoruz, yok etmiyoruz, içini yakmıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu baba evine hepimizin ve tüm Türkiye’nin ihtiyacı var. Çünkü tapu Özgür Özel’e ait olmadığı gibi Kemal Bey’e de ait değil. Allah ona rahmet etsin. “Ne Ecevit’ti ne de İsmet Paşa. Baba evinin tapusu tek kişiye kayıtlı. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

‘YALNIZCA KAZANAMADIĞIMIZ DURUMLARDA İTTİFAK GEREKLİ’

2024 yerel seçimlerinde 6’lı Tablo ve diğer partilerle ittifaklara ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Özel, şunları söyledi:

“Şu anda partinin ittifak potansiyelini kaybettiğini görüyoruz. Hem eski ortaklarla hem de Zafer Partisi ile imzalanan gizli protokolün bir grup seçmen üzerinde yarattığı travma nedeniyle 4 Kasım’da CHP’de değişiklik yapacağız. Yerel seçimleri elbette tek başımıza kazanamayacağız, başka bir muhalefet partisinin tek başına kazanamadığı yerlerde ittifak şarttır. karşı taraf ittifak yapıyor, zor durum yaratacak. Seçimi kazandıktan sonra muhalefetteki siyasi partilerle yeni bir sayfa açacak ve özellikle yerel seçimlerde geçmişteki hataları tekrarlamayarak ittifak arayışına gireceksiniz. geçmişin gerçeklerini sürdürüyoruz. CHP’nin Türkiye açısından niyeti olumlu. Ancak CHP, ittifakla sınırlı olmak yerine, ittifaksız da yerel seçimlerde büyük başarı elde edebilecek güce sahip. Onun için biz yeni bir kapı açmaya hazırız. muhataplarımızla eşit kurallarla ve iyi niyetle beyaz sayfa. Kongre sonrası Pazartesi sabahı yepyeni bir partiye başlayacağız. Yepyeni ekiplerle, yepyeni bir anlayışla yola çıkmazsak, bu parti bu kadar kötü yönetilmeye devam ederse daha çok ağlayacağız. “Işıkları yine erkenden sönecek.”

Özel, kongrede divan başkanlığına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun getirilmesinden memnuniyet duyacaklarını belirtti. “Tekliften memnun oluruz. Kararı kendisi verecek. Arkadaşlar Sayın Başkan’ın konuyu bizimle istişare edeceğini söyledi. Böyle bir şey olursa elbette olumlu bakarız, kararı Ekrem’e bırakırız” Bey, Ekrem Bey’in olağan değişim sürecinde ortaya koyduğu irade kesindir.” “Son derece değerlidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu