Haber

Stefan Kuntz: “En önemli hedefimiz hem dörtlüyü, hem üçlüyü en güzel şekilde oynayabilmek”

– Stefan Kuntz: “En önemli hedefimiz hem dörtlüyü, hem üçlüyü en güzel şekilde oynayabilmek”

A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz:

“Takım içi ruhu ve dayanışmayı birinci golden sonra gördünüz”

DİYARBAKIR – A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, İskoçya galibiyeti sonrası yaptığı açıklamada, “En önemli hedefimiz hem dörtlüyü, hem üçlüyü en güzel şekilde oynayabilmek” dedi.

A Ulusal Kadro özel maçta Diyarbakır’da İskoçya’yı konuk ederken, ulusallar alandan 2-1 galip ayrıldı. Maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, “Uluslar Ligini bir kısım üzere onu tamamlamış olduk. Onun için kimi oyuncular buraya gelmeye hak kazanmıştı. Oyuncuların istek dileği biraz taktiksel taraftan beni çok şad etti. Kıymetli olan oyuncuların burada kendine inancının yükseltmesi ve bu sistemde de oynayabileceklerine inanması. 62. dakikadan sonra kimi kusurlar oldu, düzeltmek istediğimiz. Birinci şutla bir arada rakip golü buldu. Böylece rakip biraz daha baskı uygulamaya çalıştı. Kıymetli olan o denli bir sistemin içinde rakip baskısını da rastgele bir biçimde berbata girmemek koşuluyla karşılayabilmesiydi. Bundan ötürü tekrar de mutluyum. Haziran maçlarına yaklaşım bir maç oynadık. Ekip içi ruhu ve dayanışmayı birinci golden sonra gördünüz. Kadro kenetlenince herhalde ileti olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Aktif bir savunma sistemini istiyoruz”

Milli takıma yapılan eleştirilerin ağır olduğunu da sözlerine ekleyen Kuntz, savunmada çalıştıkları sistem üzerine şunları söyledi:

“Portekiz maçındaki tenkitlerin birden fazla esasen biraz fazlaydı. Rakibin durumuna nazaran gücüne nazaran üçlü defans sisteminin avantajları tabi ki var. Dörtlüye göre bunlardan faydalanmak istiyor hocalar. Bizim buradaki en değerli gayemiz hem dörtlüyü, hem üçlüyü en hoş halde oynayabilmek. Muhtemelen Cenk konusunda da kimileri şaşırmış olabilir. Bu konumda neden oynadığı. Ama biz onları çok sıkı takip ediyoruz. Burada onun sol ayakla o konumda nasıl oynadığını sizler de gördünüz. Birinci etapta nerede olursa olsun etkin bir savunma sistemini istiyoruz. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Üçlü defansın en kıymetli faktörlerinden birisi üç stoperin istediği vakitte dışarıya yanlışsız adamını kovalayabiliyor olması ve böylece tekrar kademeye oyuncuların girebiliyor olmasıydı. Biz bunlardan faydalandık. Yüksek seviye futbolda ayak uydurmak istiyorsak zati orta saha oyuncularımız hem teknik istikametten çok yeterli olması gerekiyor. Hem de savunma tarafında bunları yerine getiriyor bilmesi olması lazım. Forvetlerimiz konusunda orada savunma başlıyor. Onların da nasıl savunma yapması gerektiğiyle ilgili bilgi verdik. Bunu da sahiden çok düzgün yaptılar. Antrenmanlarda bölgesel olarak çok çalışıyoruz. Bizim oyuncularımız bu sistemi oynayabilecek ve alana yansıtabilecek kapasitede oyuncular. Bu türlü oyuncular olduğu sürece de zati bunları alana yansıtmak daha kolay olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu