Haber

Tarım ve ormancılıkta düzenlemeleri içeren yasa tasarısı komisyonda.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, dünyada at yarışlarında uygulanan ilaç tasnifinin Türkiye’de olmadığını belirterek, kanun teklifindeki 3 maddenin bu alanı dizayn edeceğini düşünüyor.

Orman Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un unsurlarının Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşmeleri sürüyor.

Maddelerle ilgili konuşan Türk Jokey Kulübü Antrenörü İbrahim Halil Baydan, doping yönetmeliği gereği atın sağlığı için kullandıkları ilaçlar nedeniyle ağır cezalar aldıklarını anlattı. Baydan, tasarının bu alana analiz getirdiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, “At yarışlarında dünyada uygulanan ilaçların sınıflandırması bizde yoktu. Bunların tasarlanması gerekiyordu. Genelde antrenörler ve seyisler ‘Pelerin vur’ diye cezalandırılırdı. At sahipleri yeterince cezalandırılamıyordu. Hemen atı sattım, sahibinden kurtuldum, yarışlarda koşturdum. 3 eşya bu alanı çok güzel dizayn edecek diye düşünüyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Birol Kayım, kesimle ilgili uzun süredir yaptıkları değerlendirme sonucunda yurt dışındaki uygulamaları da dikkate alarak düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Yasaklanan maddeler ile tıbbi olarak kullanılan unsurların ayrılması için çalışma yapıldığını kaydeden Kayım, “Direkt doping olarak anılan maddelerin cezası eski yasaya göre bir miktar artırıldı.” söz konusu.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, at sahiplerinin atı görmediğini, her türlü bakım ve sağlık hizmetinin eğitmenler ve seyisler tarafından verildiğini belirtti.

Bir atın yarışlardan diskalifiye edilmesinin antrenöre ve seyise bağlı olduğuna işaret eden Yıldız, “Ancak bu insanlar yıllarca çok mağdur oldular. Sağlık amaçlı ata verdikleri ilaçlar doping çıktı” dedi. dedi.

Yıldız, teklifle yapılan düzenlemenin bu konuda olumlu bir adım olduğunu ve sorunların analizine katkı sağlayacağını belirtti.

habererenler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu