Ekonomi

Togg 2025’te Avrupa yollarında olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin yerli ve tamamen elektrikli otomobili Togg’un 2025 yılında Avrupa yollarında görüleceğini söyledi.

Kacır, Brüksel temasları kapsamında gazetecilerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Ön siparişi verilen 20 bin Togg’un yıl sonuna kadar sahiplerine teslim edileceğini belirten Kacır, “2024 yılı sonunda Togg, Avrupa Birliği’ne (AB) ihraç edilecek noktaya ulaşmış olacak. 2025’te Avrupa yollarında artan sayıda Togg göreceğiz.” söz konusu.

Togg’un doğuştan akıllı ve elektrikli bir otomobil olarak tasarlandığını hatırlatan Bakan Kacır, “Aslında Togg, Türkiye’nin yeşil dönüşüm ve karbon nötr vizyonunun en somut örneklerinden biri.” dedi.

“Türkiye’de elektrikli araç açısından yeni yatırım haberleri gelecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, elektrikli araçlar konusunda birçok uluslararası firmayla görüştüklerini kaydederek, Türkiye’de de bu alanda her geçen gün yeni yatırım haberlerinin alınacağını açıkladı.

Tesla ve diğer firmalarla temas halinde olduklarını belirten Kacır, “Çinlilerin de çok ciddi ilgisi var. Türkiye’ye değer katacak her yatırımcıya kapımızı açtık. Yeter ki kazan-kazan mantığıyla hareket etsinler” Önümüzdeki dönemde yeni haberler duyacağımıza inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Toyota’nın Avrupa’da şarj edilebilir hibrit üretimine ilk adımını Türkiye’de attığını hatırlatan Kacır, “Törenini geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdik. Ford, elektrikli ticari araç üretimi yatırımını Yeniköy tesislerinde tamamladı.” dedi.

Söz konusu tesisin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yaptıklarını hatırlatan Kacır, “Tesisin kapasitesi 105 binden 400 binin üzerine çıktı. Çok büyük bir yatırımdı. Burada sadece Ford araçları değil, Volkswagen araçları da üretilecek” Bunların hepsi Türkiye’nin yeşil dönüşümünün bir modülüdür.” dedi.

Sadece kara araçlarında değil, ulaşımda raylı sistemlerde de elektrifikasyonu hızlandırdıklarını belirten Kacır, “E5000 elektrikli lokomotifimiz bir diğer kritik projemiz. Önümüzdeki dönemde tüm bu projelerin sayısı artacak.” dedi.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu