Ekonomi

Walgreens hisseleri, kâr tahminlerinin düşürülmesi ve mağaza kapanışlarının ardından düştü

Walgreens Boots Alliance (WBA), perakende eczane zincirinin üçüncü çeyrek kazançlarının beklenen rakamların altında kaldığını ve tüm yıl için kazanç projeksiyonunun düşürüldüğünü açıklamasının ardından Perşembe günü erken işlemlerde hisse senedi fiyatında %10’luk bir düşüş yaşadı.

Şirket üçüncü çeyrek kazançlarını hisse başına 0,63 dolar olarak açıkladı ve bu rakam hisse başına 0,71 dolar olan beklentiyi karşılamadı. Rapor edilen gelir 36,4 milyar $ olup, öngörülen 36 milyar $’ın marjinal olarak üzerinde gerçekleşmiştir.

Geleceğe yönelik olarak Walgreens, daha önce 3,20 ila 3,35 dolar olarak tahmin ettiği hisse başına kazanç tahminini 2,80 ila 2,95 dolar aralığına düşürdü. Bu değişikliğin nedeni ilaç sektöründeki zorluklar ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketiciler için kötüleşen ekonomik koşullar.

Şirket ayrıca mali açıdan iyi performans göstermeyen önemli sayıda mağazasını kapatma ve birinci basamak sağlık sektöründeki genişleme planlarını azaltma planları yapıyor.

İcra Kurulu Başkanı Tim Wentworth Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda Walgreens’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 8.600 mağazasının önemli bir kısmını kapatmayı planladığını belirtti. Kapatılacak mağaza sayısı henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte, şirket kârlı olmayan mağazalarının yaklaşık %25’ini değerlendiriyor ve önümüzdeki yıllarda bunların önemli bir kısmını kapatabilir.

Wentworth ayrıca Walgreens’in birinci basamak sağlık hizmeti şirketi VillageMD’deki sahiplik payını azaltacağını ve artık çoğunluk hissesine sahip olmayacağını söyledi. Bununla birlikte, Walgreens diğer bazı iş birimlerinin sahipliğini elinde tutacak ve uluslararası eczane zinciri Boots’u ya da eczane hizmetlerinde uzmanlaşmış Shields Health Solutions’ı satmak gibi bir niyeti yok.

Wentworth, şirketin çalışanların görev yerlerini değiştirmeyi planladığını, dolayısıyla ABD’deki perakende varlığının küçülmesinin çok sayıda iş kaybına yol açmayacağı konusunda güvence verdi.

Bu makale AI teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

dortyol-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu