Yaşam

Yapay Zeka İngiltere’de Deprem Olsaydı Ne Olacağını Ortaya Çıkardı

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen ve on binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yaralarını sarmaya çalışırken. Birleşmiş Milletler Kriz Yardım Fonukonuya dikkat çekmek için kampanya başlattı.

Bu kampanya kapsamında Hjinks isimli Londra merkezli ajans ile iş birliği yapıldı ve ‘AI Aid’ isimli bir çalışma ortaya çıktı. Bu çalışmada Hjinks, 7.8 büyüklüğündeki bir sarsıntıyı tespit etmek için yapay zeka kullandı. İngiltere’de olsaydı ne olurdu?göstermeye çalıştı

Kampanya, dünyanın farklı yerlerindeki insanların empati kurması amacıyla yapılıyor.

Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerde, depremin Manchester’daki John Rylands Kütüphanesi gibi birçok ünlü mekan da dahil olmak üzere büyük bir yıkıma neden olduğu görülüyor. Hjinks Collective’in kurucusu Tamryn Kerr de bu tür yapay zekanın krizi gündemde tutmakve daha fazla bağış yapabileceklerini düşündüklerini söylediler.

Kerr ayrıca görsellerin kendilerini depremden etkilenenlerin yerine koymaksağlama konusunda da Yapay zeka ile deprem senaryosunu oluşturduk ve ortaya inanılmaz sonuçlar çıktı. Bu görüntüler, Türkiye ve Suriye’deki halk gerçeğine daha yakından bakmayı sağlıyor. Bildiğiniz ve sevdiğiniz yerlerin yok olduğunu görme hissi çok güçlü ve akılda kalıcı.”

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ‘deprem başka bir yerde olsaydı yıkıcı olabilirdi’ sözleriyle. alakasız Tekrar ifade edeyim. Buradaki amaç, farklı coğrafyalardan insanların empati geliştirmek . Hjinks’teki görselleriniz farkındalığı artırmak ve insanları Birleşmiş Milletlere bağışta bulunmaya teşvik etmek.teşvik edeceğini düşünüyor.

Böyle bir çalışma bazı tartışmaları da beraberinde getirir.

Tabii bu görüntülerin bazı tartışmalara yol açtığını da söylemek gerekiyor. Sonuçta bu kadar insanın hayatını kaybetmesinin sebebi depremden çok daha fazlası. eksiklikler . Bu nedenle ihmal meselesinin göz ardı edildiği fikrinden dolayı çalışmayı yanlış bulmayan bazı insanlar var.

Ayrıca gidip depremi İngiltere ile kıyaslamanın ne kadar gerçek ve gerekli olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Sonuçta, İngiltere bir deprem ülkesiÖyle değil ve bu nedenle oradaki binalar genellikle büyük depremler için yeterince sağlam inşa edilmiyor.

Yapay zeka tarafından oluşturulan tüm görselleri aşağıda bulabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu