Ekonomi

Apple’ın Nisan Ayı Performans Verileri Hafif Hayal Kırıklığı Yarattı – KeyBanc

KeyBanc analistleri Salı günü Apple (NASDAQ:AAPL) hisselerine Sektör Ağırlığı notu verdi ve 2024 yılının üçüncü mali çeyreği için ortalama tahminlerden daha düşük olan tahminlerini tekrarladı.

Karar, bankanın Key First Look Data’nın (KFLD) Nisan ayında bir aydan diğerine harcamalarda %17’lik bir düşüşe işaret ettiğini ve bunun son üç yılın ortalamasıyla tutarlı olduğunu açıklamasının ardından geldi.

KFLD, KeyBanc Capital Markets tarafından finansal değerlendirmelerde kullanılmak üzere ekonomik göstergeler ve kalıplar hakkında ön anlayış kazanmak için kullanılan benzersiz bir veri setidir. KFLD, KeyBank’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 1,8 milyondan fazla kredi ve banka kartı sahibinin harcamalarını izler, ülke dışından yapılan işlemler buna dahil değildir.

Veriler özellikle daha önemli satın alımları temsil eden 399 doları aşan Apple işlemlerini inceliyor ve harcamaları aydan aya ölçerek mevsimsel değişimleri belirlemek için geçmiş ortalamalarla karşılaştırıyor.

KeyBanc analistleri Salı günü yayınladıkları bir notta, “Mart ayında ortalamanın altında bir performans sergiledikten sonra, bu son rakamlar biraz zayıf kaldı,” dedi.

“Apple’ın finansal kılavuzunun iPhone satışlarının orta tek haneli yüzde aralığında azaldığını gösterdiğine inanıyoruz ve Mart ayında Mac serisindeki yeni ürünlerin ve Mayıs ayında iPad’in piyasaya sürülmesinin yıldan yıla karşılaştırmaları kolaylaştırdığına inanıyoruz” diye devam ettiler.

Analistler, Apple’ın hisse senedi fiyatının yapay zeka konusundaki coşku nedeniyle artmasına rağmen, ABD’de yükseltme sıklığında devam eden azalma, Çin’deki rekabetçi baskılar, donanımda azalan kar marjları ve 2025’te büyümenin yeniden hızlanacağı tahminine dayanarak temkinli görüşlerini dile getiriyorlar.

Ayrıca Apple’ın hisse senedinin şu anda 2025 yılı için öngörülen faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi kazançlarının yaklaşık 20 katı ile değerlendiğini ve bunun Apple’ın geçmiş değerlemelerine ve rakiplerinin değerlemelerine kıyasla, özellikle de Apple’ın donanım satışlarının son altı çeyreğin beşinde düşüş göstermesi ışığında, yüksek olduğunu düşündüklerini belirtiyorlar.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu