Ekonomi

EPDK Başkanı Yılmaz’dan “garanti bedeli”ne ilişkin açıklama

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların olağanüstü hal (OHAL) süresince garanti ücretini ödememesi yönünde karar alındığını hatırlatarak, şunları söyledi: kurbanlara ağır bir bedel ödetiyor.” ifadelerini kullandı.

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, geçen hafta afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların, ister deprem bölgesinde ikamet etmeye devam etsinler, ister başka bir şehirde ikamet etmeye başlasınlar, depremzedelerin ikametine devam etmeyeceğine karar verildiği hatırlatıldı. elektrik ve doğal gaz için yeni abonelikler yaparken OHAL döneminde garanti ücreti ödersiniz.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yılmaz, garanti konusunda depremzedeleri zor durumda bırakmamak için kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve gümrükçü firmalarla toplantılar yaparak gerekli uyarılarda bulunduğunu bildirdi. fiyat.

Ülkenin sancılı bir süreçten geçtiğini vurgulayan Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Asrın felaketinden sonra hem milletimiz hem de şubemiz büyük bir dayanışma örneği gösterdi. İnşallah yaraları birlikte ve çabuk saracağız. Firmaları da garanti bedeli konusunda çok net bir dille uyardık. Kimse zahmet etmesin. Gereksiz kırtasiye ile depremzedelerimizi mağdur etmiyoruz.Elektrik,doğalgaz hatta su faturaları bile taşınabilir.Ekran görüntüsü bile yetecektir. Bu konudaki kararımızın net ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz. Depremzedelerimiz OHAL süresince teminat bedelini ödemeyecektir. Aksi davranıp teminat talep eden firmalar, gereksiz kırtasiyelerle abonelik sürecini yavaşlatmakta, depremzedelerimizi ağır bedel ödetmektedir.”

EPDK tarafından alınan karar sonrasında, e-Devlet platformundan veya herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan tarihi yerleşim (ikamet) belgeleri, valilik, kaymakamlık gibi idari birimlerden gelen yazılar, elektrik, su, doğalgaz Elektrik ve doğalgaz aboneleri, aboneliklerini fatura veya faturaların taşınabilir ekran görüntüsü gibi belgelerle gösterenlerden, OHAL son başvuru tarihinden sonra yeni abonelik işlemlerinde garanti ücreti alınmayacaktır.

Deprem öncesi afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik ve 1 milyon 700 bin doğalgaz abonesi bulunurken, bu aboneler elektrik için en az 420 lira, doğalgaz için 1430 lira ödüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu