Haber

Finlandiya, Temmuz ayından önce NATO üyesi olmayı umuyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO üyelik sürecinin 11-12 Temmuz’da yapılacak NATO Zirvesi öncesinde tamamlanmasını umduğunu söyledi.

Sanna Marin ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptıkları görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Finlandiya’nın NATO üyeliği beklentisinin ne zaman gerçekleşeceği sorusuna Marin, üyelik başvurusunda bulundukları İsveç ile birlikte tüm kriterleri karşıladıklarını ve üye olmayı beklediklerini belirtti.

“Şu anda üye olmayı umardık ama hala bekliyoruz.” Marin, NATO’nun açık kapı politikasının ve ittifakın güvenilirliğinin de söz konusu olduğunu söyledi.

Marin, “Üyelik durumu şu anda Türkiye ve Macaristan’a bağlı. Bu ülkelerin çok geç olmadan kendi süreçlerini tamamlamalarını bekliyoruz. Umarız Vilnius’ta yapılacak yaz zirvesi toplantısından önce olur.” dedi.

Marin, Macaristan’ın onay sürecindeki bir gecikmeden haberdar olup olmadığı veya herhangi bir rahatsızlık bekleyip beklemediği sorulduğunda, şunları söyledi:

“Macaristan’ın özel bir ihtiyacı var mı bilmiyorum. Baştan beri Finlandiya’nın veya İsveç’in üyeliğinde bir sorun olmadığını söylediler, onaylayacaklar. Kendi süreçleri ve takvimleri var. Bunu bekliyoruz. Ben aldım. Macaristan Başbakanı Victor Orban ile defalarca görüştük son görüşmemizde bir takvimleri olduğunu onaylayacaklarını söylediler üyelik başvurumuzla ilgili tek kelime dahi etmediler aksine yapacaklarını söylediler. onaylayın, ancak biraz zaman alır.”

Stoltenberg: Kesin tarih veremiyorum

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, üyeliğin ne zaman mümkün olacağı sorusuna yanıt verirken, kararın 30 farklı NATO müttefikinin meclisleriyle ilgili olduğunu, 28 ülkenin onay verdiğini, Türkiye ve Macaristan’ın onayının beklendiğini hatırlattı.

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile imzaladıkları üçlü memorandumun gereklerini yerine getirdiklerini belirten Stoltenberg, üyeliklerini onaylama zamanının geldiğini söyledi. Ülkenin ayağa kalkacağını belirtti.

Üyeliğin NATO’nun yanı sıra İsveç ve Finlandiya için de iyi olacağını belirten Stoltenberg, “Kesin bir tarih veremiyorum ama olması için çok çalışıyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu