Haber

Gazze’de 3 haftada öldürülen çocuk sayısı 2019’dan bu yana çatışma bölgelerinde öldürülen çocuk sayısını geçti

İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children, Gazze’de 3 haftada öldürülen çocuk sayısının 3 bin 195’e ulaştığını, bu sayının 2019’dan bu yana çatışma bölgelerinde öldürülen çocuk sayısını aştığını bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada, İsrail-Filistin çatışmalarında 7 Ekim’den bu yana en az 3 bin 257 çocuğun öldüğü kaydedildi.

İsrail ve Gazze’deki resmi kurumların verilerine dayanılarak yapılan açıklamada, İsrail’de 29 çocuğun öldüğü, Batı Şeria’da ise ölen çocuk sayısının 33 olduğu belirtildi.

Açıklamada, Gazze’de son 3 haftada en az 3 bin 195 çocuğun öldürüldüğü belirtilirken, bu sayının 2019’dan bu yana dünyada yaklaşık 20 ülkede çatışmalarda öldürülen toplam çocuk sayısından fazla olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Gazze’de öldürülenlerin yüzde 40’ının çocuk olduğu, İsrail-Filistin çatışmalarında öldürülenlerin ise üçte birinin çocuk olduğu belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Gazze’de kayıp olduğu bildirilen 1000 çocuğun da enkaz altında olabileceği belirtilirken, bu sayı netleştikçe öldürülen çocuk sayısının daha da artacağının altı çizildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarını genişletme kararına da dikkat çekilerek, bu durumun daha fazla ölüm ve yaralanmaya yol açacağı kaydedildi.

Açıklamada, Gazze’de 6 bin 363 çocuğun yaralandığı, bu sayının Batı Şeria’da 180, İsrail’de ise 74 olduğu belirtilirken, Gazze’de 200 çocuğun da esir tutulduğu paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca Gazze’deki hastanelerin üçte birinin çalışamaz durumda olduğuna dikkat çekilerek, yaralanma nedeniyle ölüm riskinin çok yüksek olduğu belirtildi.

Açıklamada, İsrail ablukası nedeniyle ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı, Gazze’de bazı çocukların anestezi yapılmadan ampute edilmek zorunda kaldığı belirtildi.

Kapsamı genişletilecek İsrail operasyonuyla daha fazla çocuk ölümünün kaçınılmaz olduğuna işaret edilen açıklamada, acil ateşkes çağrısında bulunuldu.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Save The Children Filistin Müdürü Jason Lee, 3 haftadır devam eden çatışmaların çocukları ailelerinden ayırdığını, hayatlarını alt üst ettiğini söyledi.

Çatışmaların artmasıyla çocukların hayatta kalma riskinin de arttığını belirten Lee, “Onların güvenliğini sağlamanın tek yolu ateşkestir. Uluslararası toplum insan hayatını siyasetin önüne koymalıdır. Anlaşmazlıklarla geçirilen her gün çocukların ölmesine ve ölmesine neden oluyor. Çocuklar özellikle okullarda ve hastanelerde güvenlik arayışındalar.” Şu anda korunması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu