Haber

Kars’taki tarlalardan yüzde 100 verim alındı

Kars’taki tarlalardan yüzde 100 verim alındı

KARS Kars’ta yazın yağışlı geçmesi nedeniyle arpa, buğday, ayçiçeği ve silajlık mısırda yüzde 100 verim artışı sağlandı.

Kars’ta yağışlı yaz ayları arpa, buğday, ayçiçeği ve silajlık mısırda yüzde 100 verim artışıyla çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasat döneminin hemen öncesinde halı ve kilim desenlerini andıran altın sarısı arpa, buğday tarlaları, yeşil ayçiçekleri ve silajlık mısır tarlaları havadan görüntülendi.

“Herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için”

Arpaçay ilçesine bağlı Akçalar köyünden çiftçi Erkan Kaya, bu yıl mahsulün çok bol olduğunu belirterek, “Bu yıl mahsul bol, arpa, buğday, yulaf olsun. İnşallah bir daha olmaz.” . Allah göstermesin artık yulaf kıvamındayız. 10-15 gün sonra arpa formu başlar. Sırayla devam edecek” dedi.

2023’te Kars’ta yağan bol yağışlarla birlikte arpa, buğday, yulaf, silajlık mısır ve ayçiçeği mahsullerinde yüzde 100 artış görüldü. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Karslı çiftçilere verdiği destekle ekilen tohumlar büyütüldü ve hasat edilmeye başlandı. Çiftçilerin çimlenmeye başladığı Kars’ta arpa ve buğday hasadına sayılı günler kaldı.

“Ekili topraklar halı ve kilim desenlerini andırıyor”

Öte yandan Kars’taki tarım arazileri en verimli yıllarını yaşarken, altın sarısı arpa ve buğdayın silajlık mısır ve ayçiçeği yeşili ile birleşimi bize işlemeli halı desenlerini hatırlatır. Havadan bakıldığında altın sarısı alanlar.

haber-narlidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu