Haber

Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’dan Fas’a taziye mesajı

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır, dün gece meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Fas için taziye ve dayanışma mesajı yayınladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dün gece ülkede meydana gelen yıkıcı deprem nedeniyle Fas hükümetine ve halkına en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın kardeş Fas halkıyla dayanışma içinde olduğu belirtilirken, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilediği belirtildi.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan da depremde hayatını kaybedenler için Fas Hükümdarı VI. Muhammed’e taziye mesajı gönderdi.

Al Nahyan, depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dilediği mesajında, “Bu olaydan büyük üzüntü duyuyoruz ve bu zor günlerde Fas’taki kardeşlerimizin yanında, onlarla dayanışma içindeyiz. Mayıs Allah Fas’ı her türlü kötülükten korusun.” ifadelerini kullandı.

BAE Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, X sosyal medya platformundaki paylaşımında şunları söyledi:

“Fas’ta depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Allah’tan onlara sabır ve teselli vermesini, kalıcı huzur ve güven vermesini umuyoruz.”

Şeker mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Fas’ın birçok bölgesini ve şehrini vuran yıkıcı depremde hayatını kaybedenler için Fas kardeşimize en içten taziyelerimizi sunuyoruz.” terimler yer aldı.

Açıklamada, “Mısır’ın, bu korkunç depremin yıkıcı etkilerine karşı Fas hükümeti ve halkıyla tam dayanışma içinde olduğu” ifade edilerek, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

İslam Dünyası Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ISESCO) da depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı.

ISESCO, Fas ile dayanışma içinde olduğunu ve her türlü desteğe hazır olduğunu belirtti.

Fas İçişleri Bakanlığı, Marakeş’in El-Huz bölgesinde meydana gelen depremde şu ana kadar 632 kişinin hayatını kaybettiğini, 329 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Fas medyası, yerel saatle 23.10’da meydana gelen depremin, başkent Rabat’ın yanı sıra Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde de hissedildiğini bildirdi.

golova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu