Yaşam

Türk Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız NASA’dan Ayrıldığını Açıkladı: Türkiye’ye Dönüyor!

Ülkemizde yetişen ve önemli görevlerde görev yapan pek çok Türk bilim insanı, dünya çapındaki üniversitelerde ve araştırma kurumlarında görev yapmaktadır. Bu kişiler arasında bir diğer isim ise Dr.Umut Yıldızı . Geçtiğimiz günlerde Türk Bilim Adamı, NASA’daki 10’uncu yılı nedeniyle ödüllendirildi.

Türkiye’ye dönmeye karar verdi

NASA’daki masasını boşalttığı anları da paylaşan Yıldız, çalışmalarına Türkiye’de devam etti. Plan S Uzay Tahlilleri ve INFINIA şemsiyesi altında devam edecek. Yıldız, geçmişte de Türkiye’de uzay bilincini artırmaya yönelik faaliyetlere sık sık imza atmıştı. Yıldız, dijital ortamlarda gerçekleştirilen çalışmalarda sıklıkla konuk olarak yer aldı. Yıldız, geri dönme konusundaki son kararını X’te paylaştığı bir görüntüyle duyurdu.

İşte Umut Yıldız Türkiye’ye döneceğini duyurduo yazı:

Umut Yıldız kimdir?

1980 yılında Ordu’da doğdu Umut Yıldızı Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne girdi. Üniversitenin üçüncü yılında dil öğrenmek için İngiltere’ye giden Yıldız, Londra Koleji Üniversitesi dan kabul aldıktan sonra bir süre bu ülkede eğitim gördü. Ve daha sonra Türkiye’ye dönmek eğitimini tamamladı. Yüksek lisansını Astronomi ve Uzay Bilimleri alanında, doktorasını ise Astrofizik alanında Hollanda’da tamamlayan Yıldız, daha sonra NASA’da çalışmalarına devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu