Haber

Arap Parlamentosu’ndan BM’ye çağrı: Yahudi yerleşimciler ‘terör’ listesine alınmalı

Arap Parlamentosu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) İsrailli Yahudi yerleşimcileri terör listesine alması çağrısında bulundu. Arap Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabası ve diğer bölgelerde gerçekleştirilen şiddet eylemlerine tepki gösterildi.

Filistinlilere yönelik şiddeti kınayan açıklamada, “Yahudi yerleşimcilerin savunmasız Filistinli vatandaşlara yönelik terörü sistematik hale geldi. Yahudi yerleşimciler, Filistinlilere ateş etmek, evlerini ve araçlarını yakmak, tarım arazilerine saldırmak gibi suçları işlemeye devam ediyor.” çünkü onlara karşı caydırıcı hiçbir adım atılmadı.”

Açıklamada, uluslararası toplum ve BMGK’ya, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarını derhal durdurmak ve yerleşimcileri terör listesine almak için adımlar atması çağrısında bulunuldu.

Ne oldu?

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’ta çok sayıda noktadan başlattığı çatışmada tansiyon tırmanmıştı. Tarihi Nablus Eski Şehir’de bir evin etrafını saran İsrail askerleri, protesto gösterisi yapan Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale etti. Baskında biri çocuk, ikisi yaşlı 11 Filistinli öldü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinli yaralandı.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabasında Pazar günü düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimcinin öldürülmesinin ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun himayesinde Huwwara’ya gelerek Filistinlilere karşı toplu intikam baskınları düzenledi. Yerleşimciler kasabada onlarca ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve bir kişiyi öldürmüştü. (DIŞ HABERLER)

akcakoca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu